Adela Barbara Kuik-Kalinowska
Adela Barbara Kuik-Kalinowska (urodzona w 1969 roku) to polska filolog, której specjalizacją jest literatura polska epoki romantyzmu oraz literatura XIX i XX wieku. Jest nauczycielką akademicką związana z Akademią Pomorską w Słupsku.
Życiorys
Urodziła się w 1969 roku. Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz średniej i zdaniu egzaminu maturalnego, rozpoczęła studia na kierunku filologia polska. W 1993 roku uzyskała tytuł magistra. Następnie, w celu dalszego kształcenia, podjęła studia doktoranckie w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 2000 roku obroniła pracę doktorską pt. O „Czarnych kwiatach” i „Białych kwiatach” Cypriana Norwida. Konteksty – poetyka – idee. Studium monograficzne, pod kierunkiem prof. Józefa Bachórza. W 2012 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub.
Obecnie pracuje w Instytucie Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego i kierownika Zakładu Antropologii Literatury i Badań Kaszubsko-Pomorskich. W latach 2003-2008 była kierownikiem Pracowni Kultury Literackiej Pomorza. Dodatkowo, prowadzi Podyplomowe Studia Kwalifikacyjno-Metodyczne dla Nauczycieli Języka Kaszubskiego.
Adela Kuik-Kalinowska jest również członkiem wielu organizacji naukowych, w tym: Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Rady Języka Kaszubskiego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Akademickiej Rady Naukowej Misji Buddyjskiej w Polsce, Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz zespołu Nowy regionalizm w badaniach literackich Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.
Jest żoną prof. Daniela Kalinowskiego.
Dorobek naukowy
Badania naukowe Adeli Kuik-Kalinowskiej koncentrują się na literaturze polskiej epoki romantyzmu oraz literaturze XIX i XX wieku. W swoich pracach szczególnie zwraca uwagę na następujące zagadnienia:
- antropologia literatury (kulturowa semantyka miejsca, kategoria płci, antropologia śmierci)
- idee i styl w romantyzmie (problematyka genologiczna, słowa ominalne, literatura a inne sztuki)
- literatura pomorska i kaszubska (analiza idei „małych ojczyzn”, kategoria mitu, pamięć kulturowa, regionalizm, poetyka kulturowa, geografia wyobrażona regionu, komparatystyka)
- kultura i literatura buddyjska w Polsce (koan jako gatunek literacki, poezja haiku, klasyczne teksty retoryczne, poezja kontrkultury)
Do jej najważniejszych publikacji należą:
- Cypriana Norwida „Czarne kwiaty” i „Białe kwiaty”. Konteksty, poetyka, idee, Słupsk 2002.
- Genologia Cypriana Norwida, Słupsk 2005.
- Legendy i podania z okolic Lęborka i Łeby, Gdynia 2007.
- Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub, Słupsk 2009.
- Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub, Gdańsk-Słupsk 2011.
- Edukacja kaszubska. Tradycje, aktualność, perspektywy, Gdańsk-Słupsk 2012.
- Trzy skarby. Motywy buddyjskie w kulturze polskiej, Słupsk 2013.
- Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka, Gdańsk-Słupsk 2013.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Dr hab. Adela Barbara Kuik-Kalinowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2014-02-06].
Sylwetka Adeli Kuik-Kalinowskiej na stronie Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. polonistyka.apsl.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)].