Adeje

Adeje – Miasto w Hiszpanii

Adeje to miejscowość położona w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich, w zachodniej części wyspy Teneryfa. Zgodnie z danymi szacunkowymi z 2008 roku, liczba mieszkańców wynosiła 44 093. Adeje jest gminą kanaryjską, należącą do prowincji Santa Cruz de Tenerife, znajdującą się na południowym zachodzie Teneryfy. Jest to czwarta gmina na wyspie pod względem liczby ludności.

Główną dziedziną gospodarki w Adeje jest turystyka, szczególnie w rejonie wybrzeża Adeje (Costa Adeje), gdzie w ostatnich dekadach nastąpił dynamiczny rozwój, głównie dzięki prężnie rozwijającemu się sektorowi budownictwa. Region ten jest popularnym celem turystycznym, znanym z pięknych plaż oraz korzystnego klimatu.

Na początku 2011 roku liczba mieszkańców Adeje wynosiła 45 134, jednak ze względu na turystyczny charakter gminy, liczba ta wzrasta w miesiącach o największym obłożeniu hoteli.

Historia

Początkowo miejscowość ta nosiła nazwę Adexe w języku Guanczów, co oznacza „wodopój”. Sto lat przed konkwistą, w tym miejscu istniało Królestwo Adeje, rządzone przez króla Guanczów Sunty i jego syna Tinerfę Wielkiego. Rządzili oni zjednoczoną wyspą, aż do momentu, gdy synowie Tinerfy podzielili ją na dziewięć odrębnych królestw. Adeje było centrum kultury Guanczów, a siedziba aborygeńskich królów, zwanych Menceyes, znajdowała się właśnie tutaj.

Geografia

Rzeźba terenu w rejonie Adeje charakteryzuje się dość jednorodną skarpą, przerywaną nielicznymi wąwozami, które kończą się blisko brzegu na stromych zboczach i klifach, pod którymi rozciąga się równina. W tej okolicy wyróżnia się urwista strefa wokół Kaldery Króla (Caldera del Rey) oraz Piekielnego Wąwozu (Barranco del Infierno), gdzie znajduje się niewielki, stały ciek wodny.

Od lat dziewięćdziesiątych strefa miejska znacznie się rozwinęła. Inne skupiska ludności to Ifonche, Taucho, Armeñime, Tijoco, La Hoya Grande, Fañabé, Iboybo, a także duże osiedla turystyczne, takie jak Playa de las Américas, Playa Paraíso oraz Callao Salvaje (dwa ostatnie należą do kompleksu Costa Adeje).

Atrakcje turystyczne

Wśród najciekawszych miejsc w Adeje znajdują się:

  • Costa Adeje – centrum turystyczne gminy, które zyskało na znaczeniu dzięki bliskości do Los Cristianos oraz Playa de las Américas, notując znaczny rozwój w ostatnich latach.
  • Piekielny Wąwóz (Barranco del Infierno) – jeden z najbardziej znanych wąwozów na wyspie, odwiedzany przez turystów przez cały rok; w jego obrębie znajduje się Roque del Conde (najwyższy szczyt Adeje).
  • Miejscowości rybackie: el Puertito de Adeje oraz La Caleta, które były głównymi punktami wymiany towarów z morzem, aż do poprawy połączeń drogowych w latach 60. XX wieku. To stąd eksportowano zbiory bananów i pomidorów produkowane przez Finca Fyffes, której właściciele pochodzili z Wielkiej Brytanii. Między Puertito de Adeje a La Caleta znajdują się klify Adeje oraz plaża Diego Hernandeza, która jest chronioną strefą przyrodniczą o charakterze wulkanicznym.
  • Katedra św. Urszuli i klasztor, zawierające liczne dzieła Sztuki Sakralnej, w tym wykonana przez szkołę gwatemalską figura Matki Bożej z Guadalupe, która jest przechowywana w kościele parafialnym w Adeje i powstała w XVIII wieku. Figura ma 145 centymetrów wysokości i jest wykonana z polichromowanego drewna, czczona w parafii Świętej Urszuli; inną istotną figurą jest Matka Boża z Candelarii w Adeje, również znajdująca się w kościele Świętej Urszuli.
  • Casa Fuerte – część budynku jest obecnie w ruinie, ale figuruje na herbie miasta i jest częścią historii gminy oraz wyspy. Związana jest z rodziną Ponte; powstała w XVI wieku i była odwiedzana przez korsarza Johna Hawkinsa, który prowadził interesy z właścicielami. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i artystycznym.
  • Parafia Ofiarowania Pańskiego w La Caleta – główna siedziba Prawosławnego Kościoła Rosyjskiego na Archipelagu Kanaryjskim, przynależąca do Prawosławnej Diecezji w Corsún, wyróżniająca się nowoczesną architekturą. W Adeje znajduje się również Kościół Zwiastowania Matce Boskiej, który jest główną świątynią Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego na Teneryfie.

Współpraca

  • Bischofshofen, Austria
  • Caracas, Wenezuela
  • Cremona, Włochy
  • Paterna, Hiszpania
  • Ribeira, Hiszpania
  • Tías, Hiszpania
  • Unterhaching, Niemcy

Przypisy

Bibliografia

– Pierwszy Polski Portal Informacyjny o Teneryfie