Adampol – Historia Gromady
Adampol to była gromada, czyli najmniejsza jednostka terytorialnego podziału Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, która funkcjonowała w latach 1954–1972.
Gromady, z gromadzkimi radami narodowymi (GRN) jako organami władzy lokalnej, istniały od reformy administracyjnej przeprowadzonej jesienią 1954 roku aż do ich likwidacji 1 stycznia 1973 roku, skutecznie zastępując organizację gminną w tym okresie.
Gromadę Adampol, z siedzibą GRN w Adampolu (obecnie znanym jako dzielnica Świdnika), utworzono jako jedną z 8759 gromad w Polsce, w powiecie lubelskim, w województwie lubelskim, na podstawie uchwały nr 12 WRN w Lublinie z dnia 5 października 1954 roku. W skład tej jednostki weszły obszary dotychczasowych gromad Adampol i Krępiec kol., a także części terenów z gromad Krępiec, Krępiec Nowy, Franciszków i Kazimierówka ze zniesionej gminy Mełgiew. Dodatkowo dołączono fragmenty gromady Kalinówka (położone na północ od drogi Lublin-Piaski) z likwidowanej gminy Zemborzyce, a także części od gromad Świdnik Duży, Świdnik Mały kol. i Biskupie wieś (znajdujące się na południe od drogi Lublin-Mełgiew) ze zniesionej gminy Wólka w tym samym powiecie.
Już 13 listopada 1954 roku, po pięciu tygodniach istnienia, gromada Adampol została zniesiona w związku z nadaniem jej statusu miasta i przekształceniem w miasto Świdnik w tym powiecie, dla którego ustalono 40 członków miejskiej rady narodowej.
Od 1999 roku gmina Świdnik funkcjonuje jako gmina miejska w powiecie świdnickim w województwie lubelskim.
Przypisy