Adamowo (powiat wolsztyński)

Adamowo – wieś w Polsce

Adamowo to wieś usytuowana w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.

Na koniec XIX wieku we wsi znajdowało się 54 domów, a liczba mieszkańców wynosiła 474, w tym 8 ewangelików oraz 466 katolików. W tym okresie 67 mieszkańców nie umiało czytać ani pisać. Dla porównania, w roku 2010 wieś liczyła 952 mieszkańców. Prawdopodobnie Adam Gajewski był założycielem wsi w XIX wieku, od którego nazwisko pochodzi nazwa miejscowości. Początkowo Adamowo miało charakter typowej ulicówki, ale z biegiem lat do głównej drogi dołączyły dwie prostopadłe ulice na każdym z jej końców.

Główna ulica Adamowa ma długość około 4,5 km. W ostatnich latach, w wyniku sprzedaży przez rolników działek za ich posesjami oraz potrzeby budowy dojazdów, zaczęły powstawać nowe odnogi, głównie w formie nieutwardzonych, krótkich dróżek. W Adamowie wyróżniamy dwie dzielnice, znane potocznie jako Piekiełko oraz główną część. Oddziela je droga wojewódzka nr 305 (Bolewice-Nowy Tomyśl-Wolsztyn-Wschowa-Wroniniec).

Drugą trasą komunikacyjną jest droga Wolsztyn-Gościeszyn-Wielichowo, która znajduje się na wschodnim końcu wsi. W połowie Adamowa można zobaczyć wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 359 (Zbąszyń-Wolsztyn-Leszno) oraz mniej uczęszczaną linię 371 (Nowa Sól-Wolsztyn-Żagań). W pobliżu znajduje się żelazny wiadukt kratownicowy, który prowadzi nad wymienionymi liniami, a biegnie nim linia nr 357 (Sulechów-Wolsztyn-Poznań), przecinająca główną drogę blisko wiaduktu drogowego. Mimo obecności linii kolejowych, w Adamowie nie było stacji kolejowej, jednak w 2023 roku otworzono przystanek kolejowy w pobliżu skrzyżowania linii kolejowej z drogą Wolsztyn – Stara Dąbrowa.

Adamowo z kierunku wschodniego coraz bardziej zbliża się do Wolsztyna, a niektórzy twierdzą, że zostało już przez nie wchłonięte. Jedynie kilka niezabudowanych działek oddziela je od wsi Komorowo, która niewątpliwie już stała się częścią miasta.

Geologicznie, Adamowo leży na wzniesieniu, które opada dość stromymi stokami w kierunkach północnym i południowym. Na szczycie wzniesienia znajduje się większość zabudowy, a najwyższy punkt na wschodnim krańcu wsi znany jest potocznie jako „Górka Adamowska”. Nazwa ta zazwyczaj odnosi się do skrzyżowania dróg, chociaż najwyższy punkt usytuowany jest kilkadziesiąt metrów na zachód.

Wśród charakterystycznych punktów Adamowa można wymienić tzw. starą szkołę przy skrzyżowaniu z drogą nr 305 w pobliżu Starego Widzimia, oraz obecnie funkcjonującą Szkołę Podstawową, która od kilku lat jest Szkołą Filialną im. Stanisława Mikołajczyka w Starym Widzimiu. W pobliżu szkoły znajdują się boisko, plac zabaw oraz sala wiejska.

Struktura zatrudnienia w Adamowie opiera się na codziennych dojazdach mieszkańców do pracy w okolicznych miejscowościach oraz na działalności rolniczej.

W latach 1975–1998 Adamowo administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego.

Przypisy