Adamowizna (gromada)

Adamowizna

Adamowizna (od 31 XII 1959 Grodzisk) – to była gromada, czyli najmniejsza jednostka podziału terytorialnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1954–1972.

Gromady, które miały gromadzkie rady narodowe (GRN) jako organy władzy najniższego szczebla na wsi, funkcjonowały od reformy administracji wiejskiej, przeprowadzonej jesienią 1954, aż do ich likwidacji z dniem 1 stycznia 1973. W tym czasie gromady zastąpiły organizację gminną.

Gromadę Adamowizna, z siedzibą GRN w Adamowiźnie, utworzono jako jedną z 8759 gromad na terenie Polski w powiecie grodziskomazowieckim, w województwie warszawskim, na podstawie uchwały nr VI/10/4/54 WRN w Warszawie z dnia 5 października 1954. W skład tej jednostki weszły obszary dotychczasowych gromad: Adamowizna, Janinów, Kałęczyn, Odrana Wola, Osowiec (z wyłączeniem wsi Józefina) i Radonie, a także wieś Musuły z dotychczasowej gromady Zalesie z likwidowanej gminy Grodzisk w tym powiecie. Dla gromady ustalono 18 członków gromadzkiej rady narodowej.

31 grudnia 1959 roku do gromady Adamowizna przyłączono (a) obszar Państwowego Gospodarstwa Rolnego Urszulin z gromady Nadarzyn w powiecie pruszkowskim w tym samym województwie oraz (b) wsie Czarny Las i Makówka z likwidowanej gromady Kuklówka Zarzeczna w powiecie grodziskomazowieckim. Po tych zmianach gromadę Adamowizna zniesiono, przenosząc siedzibę GRN z Adamowiźny do Grodziska Mazowieckiego i zmieniając nazwę jednostki na gromadę Grodzisk.

Przypisy