Adamowice (gromada)

Adamowice – historia gromady

Adamowice (od 31 grudnia 1959 do 1 stycznia 1960 jako Mszczonów) – to była gromada, czyli najniższa jednostka podziału terytorialnego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972.

Gromady, w których funkcjonowały gromadzkie rady narodowe (GRN) jako organy władzy najniższego szczebla na terenach wiejskich, działały od reformy administracyjnej przeprowadzonej jesienią 1954 roku do ich likwidacji z dniem 1 stycznia 1973 roku, zastępując w tym okresie organizację gminną.

Gromada Adamowice z siedzibą GRN w Adamowicach została utworzona – jako jedna z 8759 gromad w Polsce – w powiecie grodziskomazowieckim w województwie warszawskim, na podstawie uchwały nr VI/10/4/54 WRN w Warszawie z dnia 5 października 1954 roku. W skład tej jednostki weszły obszary wcześniejszych gromad: Adamowice, Budy-Zasłona, Gąba, Gurba, Powązki, Szeligi i Zdzieszyn, które wcześniej należały do zniesionej gminy Piekary. Dodatkowo, do gromady dołączono fragment gromady Marków-Towarzystwo (z wyłączeniem obszaru fabrycznego o powierzchni 15 ha) z likwidowanej gminy Radziejowice, oraz obszar miejscowości Wymysłów, która została wydzielona z miasta Mszczonów.

Na potrzeby gromady ustalono skład gromadzkiej rady narodowej na 13 członków.

W dniu 31 grudnia 1959 i 1 stycznia 1960 do gromady Adamowice włączono wsie: Grabce Józefpolskie, Grabce Towarzystwo, Lublinów, Wólka Wręcka, Morków, Świnice, Czekaj, Długowizna oraz Grabce Wręckie z likwidowanej gromady Wręcza w tym samym powiecie. Z kolei z gromady Adamowice wyłączono wsie Budy Zasłona i Gąba, włączając je do gromady Piekary. Po tych zmianach gromada Adamowice została zniesiona, a siedziba GRN przeniesiona z Adamowic do Mszczonowa, zmieniając nazwę jednostki na gromadę Mszczonów. Wprowadzone zmiany zostały jednak retroaktywnie uchylone uchwałami z 25 lutego 1960 roku.

== Przypisy ==