Adamów (powiat zamojski)

Adamów to wieś położona w Polsce, znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim oraz w gminie Adamów.

W latach 1975–1998 miejscowość ta wchodziła w skład województwa zamojskiego.

Jest to ośrodek usługowy w regionie rolniczym.

Wieś pełni funkcję sołectwa i jest siedzibą gminy Adamów. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, Adamów liczył 378 mieszkańców, co czyni go czwartą co do liczby ludności miejscowością w gminie.

Wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego są członkami parafii Zesłania Ducha Świętego, która znajduje się w Krasnobrodzie.

Historia

Wieś została założona na początku XVIII wieku w dobrach hrabiów Tarnowskich w Krasnobrodzie i została nazwana na cześć ówczesnego dziedzica tych dóbr. Wkrótce po tym stała się miejscem odrębnych włości ziemskich.

Wiek XIX

W połowie XIX wieku Adamów przeszedł w ręce rodziny Załuskich, a na początku XX wieku stał się własnością hrabiego Witolda Łosia. W 1920 roku majątek ziemski hrabiego w Adamowie, Bondyrzu oraz Szewni zajmował łączny obszar 3471 ha użytków rolnych.

Zgodnie ze spisem z 1827 roku, wieś była częścią powiatu zamojskiego i parafii Potoczek, licząc w tamtym czasie 21 domów oraz 131 mieszkańców.

W trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku (23-25 września) w pobliżu wsi, głównie w Jacni, miały miejsce zacięte starcia pomiędzy polskimi oddziałami kawalerii dowodzonymi przez gen. W. Andersa oraz 39 i 41 Dywizji Piechoty a niemieckim VII Korpusem. W wyniku tych walk zdziesiątkowany został m.in. 2 pułk strzelców konnych z grupy Andersa.

W nocy z 29 na 30 czerwca 1943 roku Niemcy próbowali wysiedlić mieszkańców wsi, jednak większość z nich zdołała uciec do lasu. Zatrzymano około 30 osób, które pozostały we wsi, i wywieziono je do obozu w Zamościu. Po tej akcji ludność wróciła do swoich domów.

Przypisy

Bibliografia

Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939, autor Ludwik Głowacki, Wydawnictwo Lubelskie, s. 434