Adamów (powiat starachowicki)

Adamów

Adamów to wieś zlokalizowana w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Brody.

W okresie od 1975 do 1998 roku miejscowość ta była częścią administracyjną województwa kieleckiego.

Wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Integralne części wsi

1 marca 1983 roku część Adamowa o powierzchni 537,76 ha została przyłączona do Starachowic.

Edukacja

W Adamowie znajduje się publiczna szkoła podstawowa imienia Kornela Makuszyńskiego, usytuowana przy ulicy Kościelnej 2. Szkoła została założona w 1937 roku. W czasie wojny oraz krótko po niej była to niewielka placówka mieszcząca się w budynku wiejskim, gdzie pracował zaledwie jeden nauczyciel. Obecnie nowa szkoła dysponuje licznymi salami lekcyjnymi oraz salą gimnastyczną, a na zewnątrz znajduje się przestronne boisko do gry w piłkę nożną. W budynku szkoły mieści się także izba regionalna, w której odbywają się różne spotkania oraz występy lokalnego zespołu regionalnego.

Kościół

W Adamowie znajduje się kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który dysponuje cmentarzem parafialnym. Obok nowo wybudowanego kościoła (otwartego w 1984 roku, a 25-lecie istnienia obchodzono w 2009 roku) stoi stary, zabytkowy kościół, który już nie pełni swojej funkcji. Wśród byłych proboszczów parafii wymienia się: ks. Jan Lipiec, ks. Stanisław Staniek, ks. Andrzej Madej (w latach 2001-2007), a obecnie posługę sprawuje ks. Andrzej Bartosiński. W 2008 roku obok kościoła została zbudowana Grota Lurdzka.

Rezerwat przyrody

Na obszarze Adamowa znajduje się również rezerwat przyrody pod nazwą „Skały pod Adamowem”. Jego powierzchnia wynosi 8,98 ha, a długość terenu rezerwatu to około 800 metrów, gdzie można podziwiać skały o interesujących kształtach. Teren ten objęty jest ochroną, głównie ze względu na ściany i bloki skalne, ambony oraz rzadkie gatunki roślin. W odległości 800 metrów od skał występuje bór sosnowo-dębowy z domieszką brzozy, który ma ponad 100 lat i charakteryzuje się cechami lasu naturalnego. Przeciętny wiek drzew w rezerwacie przekracza 100 lat.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Jabłonna (7), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 346.