Adamów – Historia Gromady
Adamów to nazwa dawnej gromady, będącej najmniejszą jednostką podziału terytorialnego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1954–1972.
Gromady, z gromadzkimi radami narodowymi (GRN) jako organami władzy na najniższym szczeblu wsi, istniały od reformy administracyjnej, która miała miejsce w jesieni 1954 roku, aż do ich likwidacji 1 stycznia 1973 roku. W tym okresie gromady zastąpiły organizację gminną.
Gromada Adamów, z siedzibą GRN w Adamowie, została utworzona jako jedna z 8759 gromad w Polsce, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim, na podstawie uchwały nr 35/54 WRN w Łodzi z dnia 4 października 1954 roku. W jej skład weszły tereny wcześniejszych gromad: Adamów, Bartodzieje, Cieśle, Janów oraz Podstole, które zostały wydzielone z likwidowanej gminy Łęki Szlacheckie w tym samym powiecie. Ustalono, że gromada będzie miała 12 członków gromadzkiej rady narodowej.
1 stycznia 1959 roku z gromady Adamów wyłączono wieś, kolonię i parcelę Bartodzieje, które włączono do gromady Przerąb w powiecie radomszczańskim. Wkrótce po tym gromadę Adamów zlikwidowano, a pozostałe obszary przyłączono do gromad: Łęki Szlacheckie (kolonia Adamów, wieś i osada młyńska Cieśle, osada Gać, kolonia Janów, kolonia Nowa Huta oraz kolonia Dąbie Podstolskie) oraz Trzepnica (wieś Podstole, kolonia Grotowiec i wieś Bęczkowice Poduchowne) w powiecie piotrkowskim.