Adamów
Adamów to wieś znajdująca się w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Żarnów.
Wieś ta wchodzi w skład sołectwa Siedlów.
W latach 1975–1998 miejscowość ta podlegała administracyjnie województwu piotrkowskiemu.
Przynależący do Kościoła rzymskokatolickiego wierni są częścią parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Machorach.
Historia
Początkowa nazwa miejscowości to Jadamów. W 1577 roku wieś była własnością rodziny Drzewickich. W tamtym czasie znajdował się tam dwór, 14 domów oraz mieszkało 112 osób. Ziemię włościańską stanowiło 238 mórg. Później Adamów stał się częścią majątku Machory, a według urzędowych spisów z lat 1775 i 1789 był własnością podpułkownika wojsk koronnych, kalwina Marcina Dołęgi. Do jego majątku należały także: Chełsty, Marcinków, Machory, Młynek, Myślibórz, Sulborowice oraz Wesoła. Dziedzic tego rozległego majątku specjalizował się głównie w produkcji surówki wielkopiecowej. Posiadał 6 dymów fabrycznych w Młynku oraz 4 w Machorach. Okolice te były bogate w złoża rudy żelaznej, glinki ogniotrwałej, a także posiadały zasoby wodne i drzewne.
W latach 30. XIX wieku kolejnymi właścicielami tych dóbr była znana warszawska rodzina przemysłowców – Fraenklów.
Przypisy
Bibliografia
Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1884.