Adam Zawartka

Adam Zawartka (urodzony w maju 1914 roku w Sancygniowie, zmarł 10 sierpnia 2007) był żołnierzem z września 1939 roku oraz partyzantem, a także aktywnym działaczem straży pożarnych, politycznym i animatorem życia kulturalnego. Przez 46 lat nieprzerwanie pełnił funkcję sołtysa w swojej wsi, a przez 65 lat był zaangażowany w działalność straży pożarnej oraz ruchu ludowego.

Życiorys

Ukończył szkołę podstawową w Działoszycach. Po zakończeniu nauki nie kontynuował edukacji w szkole średniej i podjął pracę w Urzędzie Gminnym w Sancygniowie. W 1931 roku wstąpił do straży pożarnej oraz do Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Rok później podpisał deklarację przystąpienia do Stronnictwa Ludowego i objął stanowisko sekretarza koła.

W momencie wybuchu II wojny światowej został wcielony do wojska, uczestnicząc w obronie Modlina, gdzie odniósł rany. W październiku 1939 roku wrócił do rodzinnych stron, a następnie wstąpił do ZWZ, a po utworzeniu Batalionów Chłopskich, do tej organizacji. Brał udział w wielu akcjach bojowych, w tym w rozbrajaniu niemieckiego posterunku w Sancygniowie oraz w obronie Republiki Pińczowsko-Miechowskiej. Po wojnie wstąpił do PSL, zostając członkiem władz wojewódzkich w Kielcach, a w 1949 roku do ZSL, gdzie przez długi czas pełnił funkcję prezesa koła oraz członka władz gminnych w Działoszycach. W 1990 roku ponownie wstąpił do PSL. Od 1945 do 1990 roku mieszkańcy wsi regularnie wybierali go na sołtysa, a w 1991 roku otrzymał tytuł sołtysa honorowego.

W latach 1962-1981 prowadził amatorski zespół teatralny, z którym brał udział w różnych konkursach i przedstawieniach. Założył również kronikę życia wsi, która stanowi cenny dokument historyczny obrazujący zmiany w świadomości jej mieszkańców.

Odznaczenia i wyróżnienia

Otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrną i Złotą Odznakę Związku OSP, Krzyż Partyzancki, medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” oraz Krzyż Batalionów Chłopskich.

14 lutego 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski mianował go podporucznikiem Wojska Polskiego.

Bibliografia

Adam Sznajderski: Dzieje miasta i okolicy. Działoszyce, 2000

Linki zewnętrzne

Adam Zawartka