Adam z Wodeham

Adam z Wodeham

Adam z Wodeham (znany także jako Goddam/Woodham; urodził się około 1298 roku w pobliżu Southampton, zmarł w 1358) to angielski franciszkanin oraz średniowieczny filozof, który reprezentował nominalizm i był nazywany ockhamistą.

Życie

Adam z Wodeham wstąpił do zakonu franciszkańskiego w młodym wieku. Jego edukacja w zakonie pozwoliła mu zaznajomić się z myślą wiodących angielskich filozofów franciszkańskich, takich jak Walter Chatton oraz Wilhelm Ockham, którzy wywarli na niego znaczący wpływ. Prawdopodobnie studiował w franciszkańskim studium w Londynie w latach 1317–1321, gdzie jego mentorem był Chatton. W końcowym okresie tego czasu do Londynu przybył Ockham, z którym Adam często sympatyzował w filozoficznych sporach toczonych z Chattonem.

Adam i Ockham współżyli w tym samym konwencie franciszkańskim w Londynie w latach 1320–1324. W 1324 Ockham, na zlecenie papieża Jana XXII, przeniósł się do Awinionu, podróżując również po Prowansji. W okresie od 1320 do 1324 Adam współpracował z Ockhamem przy jego głównym dziele, Summa logicae, pomagając mu w przygotowaniach do publikacji.

Tuż po wyjeździe Ockhama z Londynu, Adam z Wodeham przeniósł się do Oksfordu, aby kontynuować swoje studia (szczegóły dotyczące jego współpracy z Ockhamem oraz dokładna data przeprowadzki do Oksfordu nie są znane). W Oksfordzie ukończył wyższy poziom studiów teologicznych i uzyskał kwalifikacje do wykładowania Sentencji. Uczył się tam pod okiem Richarda Fitzralpha, co miało miejsce prawdopodobnie w latach 1326–1327, na pewno przed wyjazdem Fitzralpha do Paryża w 1329 roku.

Po zakończeniu studiów Adam z Wodeham zaczął wykładać Sentencje, najpierw w szkołach prowincjonalnych (w Norwich i Londynie), a później w Oksfordzie. W Norwich nauczał pod koniec lat 20. XIV wieku, a w Londynie w latach 20. XIV wieku, szczególnie księgi III Sentencji. W Oksfordzie wykładał prawdopodobnie w latach 1332–1334, pełniąc rolę 61. wykładowcy w kolegium Greyfriars. Jego wykłady z tego okresu, będące rozwinięciem wcześniejszych, miały bardziej dojrzały charakter.

Ostatnie lata życia Adama z Wodeham pozostają mało znane, wiadomo jednak, że latem 1339 roku był w Bazylei.

Myśl

Adam z Wodeham był kontynuatorem filozofii Wilhelma Ockhama, z którym miał osobisty kontakt. Skupiał się głównie na zagadnieniach logicznych i semantycznych. Jego prace miały znaczący wpływ na teologów jego czasów, w tym na Grzegorza z Rimini. Do jego najbardziej nowatorskich idei należy pogląd na przedmiot wiedzy naukowej w kontekście Sentencji [I, d., I., q. 1], gdzie po raz pierwszy sformułowano tezę o complexe significabile.

Dzieła

Owocem jego działalności w Oksfordzie i Norwich jest komentarz Lectura secunda. Ponadto znane są dwa inne jego dzieła: Tractatus de indivisibilibus oraz Tractatus alphabeticus.

Bibliografia

William J. Courtenay: Adam Wodeham. An Introduction to His Life and Writings. Leiden: Brill, 1978. ISBN 90-04-05267-4. [dostęp 2010-07-16]. (ang.) Brak numerów stron w książce.

Ruedi Imbach: Adam of Wodeham. W: André Vauchez (red.): Encyclopedia of the Middle Ages. Routledge, 2000, s. 16. ISBN 1-57958-282-6. [dostęp 2010-07-16]. (ang.).

John T. Slotemaker, Jeffrey C. Witt: Biography. [w:] Adam Wodeham Critical Edition Project [on-line]. [dostęp 2010-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)]. (ang.).