Adam Ryszard Witkowski
Adam Ryszard Witkowski (ur. 1 sierpnia 1958 w Poznaniu) jest polskim kardiologiem oraz profesorem nauk medycznych, pełniącym funkcję profesora zwyczajnego w Narodowym Instytucie Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie. W latach 2019-2021 był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Od 2020 roku jest także członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.
Życiorys
W 1983 roku ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Aninie, gdzie piął się po szczeblach kariery. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych (I stopień – 1986, II stopień – 1990) oraz z kardiologii (1996). W 1993 roku obronił pracę doktorską pt. Ocena wpływu przezskórnej angioplastyki wieńcowej na skurcz i rozkurcz lewej komory u chorych po przebytym niepełnościennym zawale serca, której promotorem był Witold Rużyłło.
W 2001 roku uzyskał habilitację na podstawie oceny dorobku naukowego oraz publikacji pt. Leczenie choroby niedokrwiennej serca przy pomocy planowej implantacji stentów. Porównanie z zabiegami angioplastyki i z implantacją stentów w trybie pilnym. Od 2010 roku pełni rolę kierownika Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej oraz kierownika Pracowni Hemodynamicznej w warszawskim Instytucie Kardiologii. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał w 2008 roku. W styczniu 2020 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.
Na dorobek naukowy A. Witkowskiego składa się wiele oryginalnych prac publikowanych w renomowanych czasopismach, takich jak „The Lancet”, „Hypertension”, „European Heart Journal”, „American Journal of Cardiology” oraz „Kardiologia Polska”.
W ramach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zajmował różne stanowiska, w tym przewodniczącego Sekcji Kardiologii Inwazyjnej (2004–2007) oraz przewodniczącego Sekcji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (2007–2009). Pełnił również funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2019-2021. Dodatkowo od 2003 roku jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, co potwierdza skrót FESC używany po jego nazwisku, oznaczający Fellow of the European Society of Cardiology.
Przypisy
Linki zewnętrzne
prof. Adam Witkowski. youtube.com / MedExpress TV. [dostęp 2018-05-23].