Adam, Kim On Jest? – Książka Marka E. Petersena
Książka Adam, Who Is He? autorstwa Marka E. Petersena została wydana po raz pierwszy w 1976 roku. Zawiera krótki opis roli biblijnego Adama w wierzeniach świętych w dniach ostatnich. Jest znana przede wszystkim z analizy teorii Adama-Boga i w praktyce przedstawia oficjalne stanowisko Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w tej kwestii. Książka, choć krytykowana, zdobyła popularność i doczekała się sześciu wydań.
Tło
Książka została wydana przez Deseret Book z Salt Lake City. Autor pełnił wówczas funkcję członka Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Petersen był znany z bogatej działalności pisarskiej, w której dorobku znajdowało się już wiele publikacji.
Publikacja miała na celu przedstawienie zwięzłego przeglądu wierzeń świętych w dniach ostatnich dotyczących Adama, jako pierwszego człowieka. Była jedną z kilku książek Petersena, które poruszały tematykę proroków Starego Testamentu oraz postaci występujących w Księdze Mormona. Książka jest niewielka, liczy 96 stron.
Treść
Książka, poza oczywistym omówieniem roli biblijnego Adama w teologii mormońskiej, zawiera także rozdział dotyczący teorii Adama-Boga. Pogląd ten, który budzi wiele kontrowersji i nieporozumień, wywodzi się z nauk drugiego prezydenta Kościoła, Brighama Younga, który w swoim przemówieniu podczas konferencji generalnej 9 kwietnia 1852 roku nauczał, że Adam jest Bogiem Ojcem oraz jedynym Bogiem, z którym mają do czynienia święci w dniach ostatnich.
Książka odnosi się do pism takich autorytetów kościelnych, jak Joseph Fielding Smith, John A. Widtsoe oraz Charles W. Penrose. Powiela jednak niektóre niejasności i błędy zawarte w ich wypowiedziach. Na przykład sugeruje, że kluczowe w tej kwestii jest to, czy Brigham Young utożsamiał Adama z Elohimem, opierając się na błędnym zrozumieniu poglądów Widtsoe. W rzeczywistości Young nie uznawał Adama za Elohima, rozróżniał go od jego przodków, w tym Jahwe oraz Elohima. Ponadto książka, bazując na opinii Josepha Fieldinga Smitha z 1939 roku, sugeruje, że zapis przemówienia Younga mógł być wynikiem błędu niektórych skrybów, traktując to jako ciekawostkę historyczną, a nie istotny element mormońskich wierzeń. Ignoruje przy tym, że niektóre źródła wskazują, że ta nauka była uznawana za część doktryn świętych w dniach ostatnich aż do lat 80. XIX wieku.
Inną strategią, jaką wykorzystuje książka w celu zdyskredytowania teorii Adama-Boga, jest wykazywanie jej niezgodności z Księgą Mormona. Petersen przywołuje werset 12 drugiego rozdziału Księgi Etera, który odnosi się do Jezusa Chrystusa jako Boga tej ziemi, a nie Adama. Zauważa, że mimo iż według wierzeń świętych w dniach ostatnich Adam mieszkał w Adam-ondi-Ahman w stanie Missouri, Księga Mormona wskazuje na prymat pism świętych nad słowami żyjących proroków, w tym Brighama Younga.
Popularność i znaczenie
Książka cieszy się dużą popularnością wśród świętych w dniach ostatnich, a do 2017 roku ukazało się jej sześć wydań. Choć nie jest to oficjalna publikacja kościelna, została opublikowana za zgodą oraz aprobatą zarówno Pierwszego Prezydium, jak i Kworum Dwunastu Apostołów. Tezy zawarte w książce Petersen powtórzył podczas swojego przemówienia na Konferencji Generalnej w październiku 1980 roku.
Uznawana jest za oficjalną odpowiedź Kościoła na wątpliwości i zarzuty związane z teorią Adama-Boga. Od momentu publikacji jest wykorzystywana przez Pierwsze Prezydium w korespondencji dotyczącej tej kwestii. Sposób, w jaki omawia ten delikatny aspekt historycznego rozwoju wierzeń, jest krytykowany przez niektórych jako wykrętny i nieszczery. Niemniej jednak wpisuje się w sposób, w jaki przywódcy wspólnoty od lat podchodzą do kontrowersyjnych tematów, które mogą zagrozić wierze.
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
David John Buerger. THE ADAM-GOD DOCTRINE. „Dialogue: A Journal of Mormon Thought”. 15 (1), s. 14–58, 1982. Dialogue Foundation. ISSN 1554-9399.
Robert D Anderson. The Adam-God Doctrine and the Persistence of Polygamy. „The John Whitmer Historical Association Journal”. 32 (2), s. 70–87, 2012. John Whitmer Historical Association. ISSN 0739-7852.
Boyd Kirkland. Building the Kingdom with Total Honesty. „Dialogue: A Journal of Mormon Thought”. 31 (3), s. IV-VI, 1998. Dialogue Foundation. ISSN 1554-9399.
Matthew B. Brown: Brigham Young’s Teachings on Adam. Sandy, Utah: FAIR Conference, 2009, s. 1–27.
Chad J. Flake. Mormon Bibliography 1976. „Brigham Young University Studies Quarterly”. 17 (3), s. 361–372, 1977. Brigham Young University. ISSN 2167-8472.
Lavina Fielding Anderson. The LDS Intellectual Community and Church Leadership: A Contemporary Chronology. „Dialogue: A Journal of Mormon Thought”. 26 (1), s. 7–64, 1993. Dialogue Foundation. ISSN 1554-9399.
Gary P. Gillum. Out of the Books Which Shall Be Written…. „Dialogue: A Journal of Mormon Thought”. 12 (2), s. 99–123, 1979. Dialogue Foundation. ISSN 1554-9399.