Adam Tomczyński

Adam Rafał Tomczyński

Adam Rafał Tomczyński (urodzony 10 stycznia 1966 roku w Warszawie) to polski prawnik, który pełnił funkcję sędziego w Sądzie Gospodarczym do stycznia 2005 roku. Jest również radcą prawnym i właścicielem prywatnej kancelarii prawnej oraz wykładowcą w szkole wyższej. Od 20 września 2018 roku zasiada w Sądzie Najwyższym, co budzi kontrowersje wśród przedstawicieli nauki prawa oraz części sędziów. 27 lipca 2022 roku przeszedł w stan spoczynku.

Życiorys

Do 1991 roku był asesor w warszawskim Sądzie Rejonowym, a następnie sędzią w Wydziale Rodzinnym. Po przejściu do Wydziału Gospodarczego zyskał miano najbliższego współpracownika Dariusza Czajki, który po ujawnieniu nadużyć w postępowaniu dyscyplinarnym złożył rezygnację z funkcji sędziego 4 stycznia 2005 roku. Adam Tomczyński również zrezygnował kilka dni później, a następnie przekwalifikował się na radcę prawnego, otwierając kancelarię w podwarszawskich Markach i zostając arbitrem w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

W swojej karierze sędziowskiej Tomczyński był przewodniczącym Wydziału Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN); w latach 2005-2010 przewodniczył także Komisji Ligi spółki Ekstraklasa.

Tomczyński orzekał w składzie sędziowskim z Dariuszem Czajką w głośnych sprawach, takich jak gospodarstwo rolne Eko-Mysiadło oraz spółka giełdowa CLiF. Obie sprawy były przedmiotem dziennikarskich śledztw oraz poselskich interpelacji, a przy ogłaszaniu upadłości Tomczyński nie zgłosił zdania odrębnego. Eko-Mysiadło zbankrutowało, a upadłość wartej 130 mln zł spółki CLiF została unieważniona przez Sąd Najwyższy.

W 2018 roku, w kontekście kryzysu wokół Sądu Najwyższego w Polsce, zgłosił swoją kandydaturę na sędziego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Od 19 września 2018 roku jest członkiem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jako sprawozdawca przedstawił uzasadnienie decyzji o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna oraz prokuratora Józefa Gacka. W 2020 roku jednoosobowo ogłosił uchwałę o uchyleniu immunitetu sędzi Beacie Morawiec, która była szefową stowarzyszenia Themis oraz byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Decyzja ta wywołała protesty ze strony Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów dla Demokracji i Wolności MEDEL oraz Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów. Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył: „Nie komentujemy indywidualnych przypadków, ale chcę jasno powiedzieć, że śledzimy z niepokojem rozwój wydarzeń związanych z działaniami Izby Dyscyplinarnej polskiego SN”.

Przypisy