Adam Szynkman, znany jako Słodki (urodzony w lipcu 1885 roku w Jelonkach, zmarły w 1912 roku w Warszawie?) – był polskim robotnikiem-litografem pochodzenia żydowskiego, a także działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Organizacji Bojowej PPS.
Życiorys
Urodził się w Jelonkach, które wówczas znajdowały się pod Warszawą, jako syn administratora cegielni. Kształcił się w szkole realnej Konopczyńskiego, a następnie rozpoczął pracę w fabryce reklam Hirszowicza przy ulicy Chłodnej w Warszawie, gdzie uczył się zawodu litografa.
W 1903 roku w fabryce nawiązał kontakty z działaczami SDKPiL. W trakcie spotkań robotników socjalistów z Dzielnicy Powązki poznał członków Polskiej Partii Socjalistycznej. Na początku 1905 roku stał się aktywnym członkiem warszawskiej organizacji żydowskiej PPS.
Był częścią „piątki” bojowej, przeszedł szkolenie instruktorskie i objął stanowisko instruktora na czele „piątek” żydowskich w Organizacji Bojowej PPS. Pod jego dowództwem grupy te brały udział w licznych zamachach od końca 1905 do początku 1906 roku.
W maju 1906 roku, z inicjatywy „piątki” żydowskiej Organizacji Bojowej PPS, za zgodą szefa bojówki warszawskiej Tomasza Arciszewskiego, przeprowadzono zamach na podkomisarza Konstantinowa. W trakcie tego wydarzenia zginął nie tylko Konstantinow, ale również jeden z bojowców, Baruch Szulman.
W obliczu zagrożenia aresztowaniem oraz z powodu choroby na gruźlicę, wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedlił się w Nowym Jorku. Tam znalazł wsparcie w tzw. Poczcie żydowskiej dla PPS w Ameryce, gdzie również był poddawany leczeniu na gruźlicę. Wkrótce powrócił do kraju, jednak z powodu pogorszenia stanu zdrowia, niezdolny do pracy zawodowej i partyjnej, zmarł w 1912 roku w wieku 27 lat.
Bibliografia
- Michał Król, Adam Szynkman (Słodki), w: Kronika Ruchu Rewolucyjnego w Polsce Nr 1(17) styczeń-marzec 1939;
- Michał Król, Żydowska organizacja Polskiej Partii Socjalistycznej (1893–1903), w: Żydzi Bojownicy o Niepodległość Polski, Lwów 1939;