Adam Szwabowicz (urodzony 5 marca 1912 w Stanisławowie, zmarły 17 lutego 1983 w Warszawie) był polskim naukowcem, specjalizującym się w farmakologii oraz toksykologii weterynaryjnej.
Życiorys
W 1935 roku uzyskał dyplom lekarza weterynarii na Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie, a następnie rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Farmakologii i Toksykologii tej uczelni. W 1936 roku, pod kierunkiem Wincentego Skowrońskiego, obronił rozprawę doktorską na temat Wpływu diety na działanie środków moczopędnych. Kontynuował swoją działalność we Lwowie podczas obu okupacji radzieckich oraz niemieckiej, pracując odpowiednio w rosyjskim instytucie weterynaryjnym oraz na niemieckich kursach weterynaryjnych. Równocześnie angażował się w ruch oporu. W 1941 roku uzyskał tytuł kandydata nauk oraz stopień docenta.
Po wysiedleniu ludności polskiej z Lwowa w 1945 roku osiedlił się we Wrocławiu. Na Wydziale Weterynaryjnym miejscowej Wyższej Szkoły Rolniczej zorganizował Katedrę Farmakologii i Toksykologii, której został kierownikiem. W 1953 roku otrzymał krajowy stopień docenta. W 1960 roku przeszedł do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Warszawie, a następnie pracował w Centralnym Laboratorium Przemysłu Paszowego oraz w Departamencie Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa. Na emeryturę przeszedł w 1978 roku.
Był autorem wielu publikacji dotyczących farmakologii i toksykologii weterynaryjnej, głównie publikowanych w czasopismach specjalistycznych. Wśród jego dzieł znajdują się monografie takie jak Receptura i receptariusz weterynaryjny (dwa wydania: 1952 i 1957) oraz Receptariusz weterynaryjny (1968).
Bibliografia
- Historia farmakologii w Polsce (pod redakcją Andrzeja Danysza), Polskie Towarzystwo Farmakologiczne, Warszawa 1997, s. 420 (z fotografią, życiorys opracował Józef Dębowy)
- Stanisław Tadeusz Sroka, Nauki weterynaryjne we Lwowie do roku 1945, Instytut Europejskich Studiów Społecznych w Rzeszowie, Rzeszów 1999, s. 143