Adam Szulc

Adam Szulc

Adam Szulc (urodzony 1 września 1971 roku w Poznaniu) to fryzjer męski, autor książek dotyczących fryzjerstwa męskiego, oraz pionier barberingu w Polsce. Jest edukatorem oraz nauczycielem w zakresie teorii fryzjerstwa męskiego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Szulc jest również mistrzem zawodu i jako pierwszy (i jedyny) fryzjer z Europy został uwieczniony w Hall of Fame w National Barber Museum w Ohio.

Życiorys

Urodził się w 1971 roku w Poznaniu. Od wczesnych lat interesował się fryzjerstwem męskim, historią oraz muzyką rockową. Jego pierwsza pasja została przekazana przez dziadka, Władysława Bartkowiaka, który był fryzjerem męskim w Kołobrzegu podczas okupacji niemieckiej. Zainteresowania muzyczne odziedziczył po ojcu Edwardzie, który był muzykiem zespołów bigbeatowych oraz miłośnikiem historii.

Adam założył swój pierwszy zespół rockowy, Topór, z bratem i przyjaciółmi z poznańskiego osiedla, w którym był autorem tekstów i grał na perkusji. Następnie tworzył kolejne zespoły, takie jak Dead Division, Parlament, Hacesja, a w 1991 roku najbardziej znany z nich – Cymeon X. W połowie lat 90. współtworzył zespół X Respect X, w którym również grał na perkusji, pisał teksty i śpiewał.

Adam Szulc jest także autorem wielu artykułów w prasie muzycznej i fryzjerskiej. Jest żonaty i ma czworo dzieci. Pełni funkcję instruktora praktycznej nauki zawodu oraz nauczyciela teorii fryzjerstwa męskiego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Jest jurorem w konkursach barberskich na festiwalach fryzjerskich, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Katowicach. Jest także ambasadorem Przemysławki – poznańskiej wody kolońskiej z ponad stuletnią tradycją. Adam Szulc wciąż aktywnie działa na rzecz polskiego fryzjerstwa męskiego.

Fryzjerstwo męskie

Edukacja

W 1986 roku rozpoczął naukę w Szkole Zawodowej w Poznaniu przy ul. Inżynierskiej, kształcąc się w zawodzie „fryzjer męski”. Praktyki odbywał w Spółdzielni Fryzjersko-Kosmetycznej w Poznaniu, gdzie uczył się pod okiem dwóch mistrzów fryzjerstwa: Emillana Łukasika i Grzegorza Szulca. W 1989 roku uzyskał tytuł czeladnika w fryzjerstwie męskim z oceną bardzo dobrą, a w tym samym roku rozpoczął swoją pierwszą samodzielną pracę jako fryzjer w Poznaniu na osiedlu Jagiellońskim.

W 1992 roku Adam Szulc zdał maturę oraz egzamin na Technika Fryzjerstwa, a w 1995 roku zdobył tytuł mistrza.

W latach 2018–2021 był nauczycielem fryzjerstwa męskiego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu, gdzie brał udział w eksperymencie pedagogicznym „Fryzjer męski barber”, który zakończył się egzaminem czeladniczym w fryzjerstwie męskim.

Zakład fryzjerski

W 2000 roku wspólnie założył swój pierwszy zakład fryzjerski, a od 2016 roku prowadzi Jamę w Poznaniu. Współpracował i nadal współpracuje z wieloma uznawanymi markami fryzjerskimi, takimi jak: Jaga Hupało, Pan Drwal, Robert Grzempowski, Lucjan Szajbel & Kreator Academy, Adee Phellan, Poznański Klub Stylizacji, Uppercut Deluxe, Open Hair Festiwal, Hair Forum Poland, Mahogany Academy, Barberian Barber Shop & Academy, Fale Loki Koki, Beauty Days, Targi Look & Beauty Vision Poznań, Targi Uroda Gdańsk, Eurokos, Lockhart’s, Kurier Fryzjerski, Barber Expert Magazine, Brush Barber Shop, American Crew Polska, Captain Fawcett, Schorem, Sid Sottung, Gorgol, Festiwal Fryzjerski, Barber Connect, National Barber Museum, Alfa Parf, King Brown, Estetica Polska, Przemysławka, Piotr Hull i wieloma innymi.

Adam wielokrotnie uczestniczył w autorskich sesjach zdjęciowych, wywiadach oraz filmach fryzjerskich i teledyskach (m.in. Strachy Na Lachy, Cymeon X, TVP Kultura, Alernativi, Noise Magazine, Radio Poznań, Radio Emaus, Elle Man, Wysokie Obcasy, Pasażer, Fale Loki Koki, Głos Wielkopolski, TVP Poznań, Pytanie Na Śniadanie, Kurier Fryzjerski, Barber Expert Magazine, Gazeta.pl i innych).

Jego pokazy, takie jak: Bestia, Most I, Most II, Steam Punk Show, Neon & Punk, The Rebels czy RockaPinup, stały się już częścią historii polskiego fryzjerstwa.

Od 2016 roku rozwija własną linię męskich kosmetyków pod marką STEAM PUNK.

Autorskie książki

W 2018 roku w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka ukazała się jego pierwsza książka zatytułowana „Fryzjer Męski”, która podsumowuje ponad trzydzieści lat pracy w zawodzie. To 370 stron merytorycznych informacji, historii, technologii oraz opisów produktów i narzędzi stosowanych w fryzjerstwie męskim. W 2021 roku wydano drugie, rozszerzone wydanie tej publikacji, które zawiera dodatkowy rozdział, zmienioną okładkę i inne dodatki.

W 2020 roku opublikowano jego drugą książkę pt. „Następny Proszę!”, która jest opowieścią rzemieślnika i pasjonata fryzjerstwa z 35-letnim doświadczeniem. W książce znajduje się m.in. obszerny rozdział o historii amerykańskich barbershopów, 20 biografii emerytowanych fryzjerów męskich, informacje o składnikach kosmetyków oraz liczne fryzury, historie i ciekawostki.

W 2022 roku ukazała się jego trzecia książka, kończąca fryzjerski tryptyk. „Krótko Po Męsku” to ostatnia część trylogii o fryzjerstwie męskim.

W 2022 roku książka „Fryzjer Męski” została przetłumaczona na język angielski i nosi tytuł: „Barbering. A complete guide to men’s haircuts”.

Eksperyment pedagogiczny

W latach 2018–2021 Adam współtworzył oraz prowadził eksperyment pedagogiczny „Fryzjer męski barber” w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Ten nowatorski kierunek uzyskał zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Cechu Rzemiosł Różnych oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Do tego projektu została napisana książka „Fryzjer Męski”, która, oprócz podstawy programowej, stanowiła wsparcie dla uczniów w ramach eksperymentu. Książka została wydana przez poznańskie Wydawnictwo Zysk i S-ka, a w tym samym roku zorganizowano konferencję prasową dotycząca naboru uczniów do klasy „Fryzjer męski Barber” w Zespole Szkół Odzieżowych.

Działalność charytatywna

Adam Szulc angażuje się w promowanie zawodu fryzjera męskiego wśród młodzieży poprzez pokazy i prelekcje w technikach fryzjerskich oraz szkołach branżowych w całej Polsce.

Organizował liczne charytatywne strzyżenia dla dzieci z domów dziecka, osób bezdomnych, niepełnosprawnych oraz młodzieży z zakładów poprawczych. Od lat bierze udział w akcjach takich jak „Movember”, „Żądamy Chleba”, „Noc Muzeów” czy „Czesanie za uśmiech”.

Muzyka

Cymeon X

Cymeon X to zespół reprezentujący nurt hard core punk i prekursor filozofii straight edge w Polsce. Powstał w Poznaniu w październiku 1991 roku z inicjatywy Adama „Adziola” Szulca, który był autorem większości tekstów i grał na perkusji. W pierwszym składzie zespołu znaleźli się również Maciej „Stiepan” Karalus (bas), Piotr „Piciu” Roszak (gitara) oraz Marek Czarnecki (wokal). Kluczowe dla zespołu było, aby wszyscy członkowie byli wegetarianami i wyznawali filozofię straight edge, co w tamtym czasie było bardzo nowatorską i antysystemową postawą.

Nazwa zespołu pochodzi od postaci Cymeona Maksymalnego, jednego z bohaterów książki „Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego” autorstwa Edmunda Niziurskiego.

Nagrody i wyróżnienia

Działalność na rzecz rzemiosła

Od 1 kwietnia 2000 roku jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Poznaniu. Przez wiele lat pełnił funkcję członka lub przewodniczącego komisji oceniającej umiejętności uczniów oraz Konkursu imienia Stefana Siankowskiego, który odbywa się corocznie w W.I.R. W 2018 roku podczas targów fryzjerskich „Look” w Poznaniu zorganizował pokaz „Rockapinup” we współpracy z Klubem Postępu i Techniki działającym przy CRR. Organizował również pokazy podczas ceremonii pasowania najlepszych czeladników w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w latach 2015–2017.

Posiadane certyfikaty, nagrody i wyróżnienia

Przypisy