Adam Szugajew

Adam Julian Szugajew

Adam Julian Szugajew (urodzony 17 października 1909 w Mińsku Mazowieckim, zmarły 4 stycznia 1998 w Wielkiej Brytanii) był podpułkownikiem dyplomowanym saperów inżynierów w Polskich Siłach Zbrojnych.

Życiorys

Adam Julian Szugajew przyszedł na świat w 1909 roku w Mińsku Mazowieckim. Po ukończeniu gimnazjum w Żelechowie w 1922 roku, zdecydował się na wstąpienie do Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie. Następnie kontynuował edukację w Oficerskiej Szkole Inżynierii, którą ukończył w 1929 roku. Jego pierwszy przydział służbowy miał miejsce w batalionie mostowym w Kazuniu, gdzie początkowo pełnił rolę dowódcy plutonu, a później został komendantem szkoły podoficerskiej. W 1934 roku, za swoje wyróżniające się osiągnięcia, został przeniesiony na stanowisko wykładowcy w Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie.

W 1937 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Po ich zakończeniu, latem 1939 roku, został mianowany na stanowisko oficera operacyjnego przy szefie sztabu 8 Dywizji Piechoty, gdzie organizował prace związane z przygotowaniem Modlina do obrony. W czasie wojny obronnej 1939 roku uczestniczył w bitwie pod Mławą oraz w działaniach odwrotowych 8 Dywizji Piechoty. W obronie Modlina pełnił funkcję oficera operacyjnego. Po kapitulacji Modlina trafił do niewoli niemieckiej, jednak udało mu się uciec i włączyć do pracy w strukturach konspiracyjnych Związku Walki Zbrojnej. Jego działalność w konspiracji była krótka, ponieważ na końcu 1939 roku został aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie jenieckim w Colditz w Niemczech. Pod koniec 1944 roku zdołał uciec i przedostał się do wojsk alianckich.

Na początku 1945 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, gdzie objął stanowisko szefa sztabu dowództwa obozów polskich. Następnie został skierowany do 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka, a później do sztabu 2 Korpusu Polskiego. Po zakończeniu wojny, w sztabie dowództwa polskiego, zajmował się demobilizacją polskich żołnierzy.

W 1947 roku został zdemobilizowany i osiedlił się w Anglii. Pracował jako inspektor w przemyśle motoryzacyjnym w Manchesterze, a następnie w zakładach pirotechnicznych. W latach 1964–1966 studiował inżynierię w Londynie, po czym znalazł zatrudnienie w Instytucie Inżynierii i Mechaniki. Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Polaków na emigracji. W 1967 roku wybrano go na prezesa Stowarzyszenia Polskich Saperów na Obczyźnie. W 1985 roku opublikował książkę „Saperzy w służbie Polsce”.

Adam Julian Szugajew został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 15E-3-18).

Awanse

  • podporucznik – lokata 29 ze starszeństwem z dniem 15 sierpnia 1929 r.
  • kapitan – ze starszeństwem z dniem 19 marca 1939 r.
  • podpułkownik

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (1939) nr 12009
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (15 stycznia 1987)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (10 kwietnia 1978)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych – dwukrotnie
  • Złota Odznaka Skarbu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej – trzykrotnie

Przypisy

Bibliografia

  • Dziennik Personalny Ministra Spraw Wojskowych 1934.
  • Adam Julian Szugajew, Saperzy w Służbie Polsce, Londyn 1985.
  • „Roczniki Oficerskie” 1932, 1939.