Adam Sztaba

Adam Marcin Sztaba

Adam Marcin Sztaba (urodzony 15 lutego 1975 roku w Koszalinie) to polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent oraz producent muzyczny, a także znana osobowość telewizyjna.

W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma artystami, w tym z: Stingiem, Chrisem Bottim, Michael’em Boltonem, José Carrerasem, Edyta Górniak, Ewą Małas-Godlewska, Lutricią McNeal, Dita von Teese, Kayah, Anią Dąbrowską, Violettą Villas, Marylą Rodowicz, Natalia Kukulska, Reni Jusis, Kasią Kowalską, Katarzyną Groniec, Halina Frąckowiak, José Curą, Lemar, Grzegorzem Turnauem, Sewerynem Krajewskim, Januszem Józefowiczem, Krzysztofem Krawczykiem, Przemysławem Gintrowskim, Piotrem Cugowskim, Perfect, Sinfonia Varsovia, The Cranberries, Polska Orkiestra Radiowa, Atom String Quartet, oraz Grupa MoCarta.

Życiorys

W 1994 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Koszalinie w klasie fortepianu, a następnie studiował na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod okiem profesora Zbigniewa Rudzińskiego.

Swoją karierę rozpoczął w wieku 18 lat, debiutując muzyką do musicalu „Fatamorgana”, który był wystawiany w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W następnym roku został asystentem Janusza Stokłosy, kompozytora i kierownika muzycznego teatru Studio Buffo w Warszawie, a w kolejnym roku objął stanowisko kierownika muzycznego i pianisty zespołu Maryli Rodowicz. W latach 1998–2002 pełnił rolę kierownika muzycznego, aranżera i pianisty w zespole Edyty Górniak.

W latach 2002–2003 był kierownikiem muzycznym i pianistą w dwóch pierwszych edycjach programu Idol. W 2003 roku, wspólnie z Tomaszem Filipczakiem, skomponował muzykę do show tanecznego „Opentaniec”, inspirowanego folklorem słowiańskim, z choreografią Jarosława Stańka, którego premiery miały miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Teatrze Wielkim w Warszawie. W latach 2005–2006 był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem podczas pierwszych czterech edycji programu TVN Taniec z gwiazdami oraz koncertów Sopot Festival, co doprowadziło do powstania Orkiestry Adama Sztaby. W grudniu 2007 roku wystąpił z Orkiestrą u boku Michael’a Boltona na jubileuszu 15-lecia stacji Polsat.

Od maja 2007 do listopada 2009 roku był dyrektorem artystycznym firmy MyPlace, agencji eventowej, managementowej oraz wytwórni płytowej. Jesienią 2008 roku działał jako dyrektor Akademii w programie Fabryka Gwiazd. Na początku 2009 roku stworzył muzykę do filmu Od pełni do pełni.

W 2010 roku wystąpił podczas jubileuszu 20-lecia stacji radiowej RMF FM, akompaniując Edycie Górniak, która zaśpiewała utwór „Hello”. W tym samym roku wystąpił z orkiestrą w ramach Smooth Festival podczas koncertu MuZa Miast, gdzie wystąpili m.in.: Ive Mendes, Maria Peszek, Kasia Wilk, Natalia Kukulska, Natalia Przybysz, Mietek Szcześniak, Piotr Cugowski oraz Maciej Maleńczuk. Zrealizował oprawę muzyczną inauguracji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010, która miała miejsce 18 września 2010 roku na Stadionie Legii w Warszawie. W tym samym roku zagrał ze Stingiem i Polską Orkiestrą Radiową podczas jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia.

W latach 2011–2016 pełnił funkcję jurora w programie Must Be the Music. Tylko muzyka emitowanym w telewizji Polsat.

W 2011 roku prowadził orkiestrę Sinfonia Varsovia podczas koncertu Tu Warszawa, otwierającego polską prezydencję w Unii Europejskiej, gdzie wystąpił z takimi artystami jak: Chris Botti, Michael Bolton, Dolores O’Riordan oraz Kenny G. W 2012 roku wystąpił z NDR BigBand podczas recitalu Quincy Jonesa. W 2014 roku współpracował z WDR BigBand podczas koncertu Swing+, a także był kierownikiem muzycznym i aranżerem koncertu Grzegorz Ciechowski. Spotkanie z Legendą. W 2016 roku był jednym z dyrygentów i aranżerów podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Brzegach, gdzie pełnił rolę kierownika muzycznego i aranżera koncertu „Wierzę w Boże Miłosierdzie”. W 2017 roku wystąpił z Terence’em Blanchardem oraz Filharmonikami Szczecińskimi.

Życie prywatne

30 maja 2013 roku, po 11 latach nieformalnego związku, ożenił się z Dorotą Szelągowską. Wspólnie wychowywali jej syna, Antoniego, który przyjął nazwisko Sztaba. 21 maja 2015 roku para rozwiodła się. Od 2014 roku jest w związku z Agnieszką Dranikowską, którą poślubił 20 czerwca 2016 roku w Strzekęcinie pod Koszalinem; 11 stycznia 2016 roku urodził się im syn Leopold. W 2021 roku odbył się ich ślub kościelny.

Adam Sztaba identyfikuje się jako katolik.

Dyskografia

== Filmografia ==

  • Wrota Europy (1999, wykonanie muzyki)
  • Świąteczna przygoda (2000, wykonanie muzyki)
  • Niania, odc. 1 (2005, obsada aktorska – pianista)
  • Niania, odc. 38 (2006, obsada aktorska – pianista)
  • Kryminalni, odc. Misja Śląska (2006, wykonanie muzyki)
  • Od pełni do pełni (2009, muzyka)
  • Pierwsza miłość (2010, jako on sam)
  • Do Dzwonka Cafe (2012, jako on sam)

Nagrody

W 2022 roku otrzymał Złotą artNutę na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd.

Przypisy

== Linki zewnętrzne ==

Strona oficjalna (pol.)