Adam Szromek

Adam Ryszard Szromek

Adam Ryszard Szromek (ur. 7 lipca 1976 w Tychach) to polski naukowiec, profesor tytularny, inżynier, statystyk, ekspert w zakresie zarządzania, badacz oraz pisarz.

Życiorys

Adam Ryszard Szromek przyszedł na świat 7 lipca 1976 roku w Tychach (gmina Lędziny). Swoją edukację rozpoczął w Szkole Sportowej nr 4 w Mysłowicach, a następnie kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Katowicach (Szopienice). W latach 1995–1997 uczęszczał do Studium Policealnego Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, gdzie zdobył tytuł specjalisty ds. finansów i rachunkowości.

W latach 1997-2003 studiował na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera w dziedzinie marketingu i zarządzania.

27 września 2005 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, a 28 maja 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w specjalności ekonomika turystyki.

W 2016 roku ukończył Studia Podyplomowe w Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w zakresie języka angielskiego w zastosowaniach akademickich. W tym samym roku uczestniczył w szkoleniu w ramach Akademii Przywództwa Global Leadership Summit (w Kopex S.A.), a także w szkoleniu pt. Modele biznesowe firm typu spin-off, zrealizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w ramach projektu Przez Naukę do Biznesu.

6 lutego 2020 roku uzyskał tytuł profesora nauk społecznych na mocy decyzji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nominację profesorską wręczono mu 29 września 2020 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W 2015 roku zdobył certyfikat Tourism Industry AnalysisCanvas Network w ramach kursu prowadzonego na Uniwersytecie Florydy Centralnej. W 2023 roku ukończył dwa certyfikowane kursy – dotyczące wnioskowania przyczynowego na Uniwersytecie Harvarda oraz statystyki w data science na Uniwersytecie Columbia.

Zatrudnienie i pełnione funkcje

1 grudnia 2005 roku rozpoczął pracę jako pracownik naukowy w Katedrze Metod Ilościowych w Zarządzaniu na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. W 2009 roku Katedra została przekształcona w Instytut Ekonomii i Informatyki, a w 2019 roku w Katedrę Ekonomii i Informatyki.

W latach 2011–2018 był członkiem Rady Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, a w 2018 roku dołączył do Rady Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości przy Politechnice Śląskiej. W ramach tej Rady pełni funkcję członka Komisji ds. postępowań awansowych oraz Komisji ds. rozwoju dyscypliny i badań naukowych.

W 2012 roku objął stanowisko kierownika projektu badawczego pt. Wpływ przemian społeczno-gospodarczych na działalność turystyczno-leczniczą przedsiębiorstw uzdrowiskowych i funkcjonowanie uzdrowisk, realizowanego w ramach Grantu Młodego Naukowca na Politechnice Śląskiej. W latach 2012–2013 był kierownikiem projektu badawczego Wskaźniki funkcji turystycznej obszarów recepcji turystycznej (3709/B/H03/ 2011/40), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, a w latach 2018–2022 kierował projektem naukowym Model biznesu w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych (2017/25/B/HS4/00301), również finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

W 2015 roku został powołany na Członka Komisji Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk (oddział w Katowicach).

Osiągnięcia naukowe

Adam Szromek jest autorem ponad 230 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, z których wiele charakteryzuje się dużą cytowalnością w międzynarodowych bazach bibliograficznych. W jego dorobku znajdują się artykuły współautorstwa z najwyższymi autorytetami w dziedzinie turystyki oraz 20 książek (zarówno autorskich, jak i redagowanych). Jego badania koncentrują się na zarządzaniu w turystyce, modelach biznesu oraz zastosowaniu metod ilościowych w naukach społecznych, zwłaszcza metod statystycznych i wnioskowania przyczynowego. W swoich pracach poruszał również kwestie wdrażania innowacji otwartych oraz eko-innowacji w turystyce.

Jest uznawany za autorytet w zakresie działalności uzdrowiskowej, turystyki zdrowotnej oraz turystyki dziedzictwa przemysłowego. Opracował koncepcje dotyczące modeli biznesu przedsiębiorstw uzdrowiskowych, wskaźników funkcji turystycznej oraz uzdrowiskowej, które opisują rozwój regionów recepcji turystycznej i uzdrowiskowej, hipotezy rozwoju polskich uzdrowisk, typologię gości uzdrowiskowych, a także współautorstwo analiz konfliktów i relacji interesariuszy obiektów turystycznych oraz typologii modeli biznesu w turystyce dziedzictwa przemysłowego i ich dalszych rozwinięć.

Jego artykuły naukowe były publikowane w wiodących czasopismach naukowych na całym świecie, takich jak: Tourism Management, Journal of Heritage Tourism, Journal of Recreation Research, Tourism Review, American Journal of Tourism Management, Health Policy, Health Services Research, Journal of Open Innovation, Journal of Tourism and Cultural Change, International Journal of Contemporary Hospitality Management oraz wielu innych.

W swojej pracy naukowej bada również zagadnienia związane z data science, w szczególności wykorzystanie metod statystycznych i biostatystycznych w naukach społecznych i medycznych. W jego dorobku znajdują się podręczniki dotyczące statystyki i informatyki oraz prace metodyczne dotyczące metody klasyfikacji diagnostycznej w terapii dzieci z niskorosłością, które opracował przy użyciu sieci bayesowskich i neuronowych. Jest również twórcą i programistą narzędzi informatycznych wspierających menedżerów przedsiębiorstw uzdrowiskowych, takich jak generator inspiracji zrównoważonych modeli biznesu, dostępny w formie aplikacji MBUProject.apk na smartfony z systemem Android oraz aplikacji komputerowej BALNEO 1.0, wspierającej decyzje kierownicze w sanatoriach na podstawie wskaźników sprawności operacyjnej.

Otrzymał również wiele nagród w konkursach naukowych oraz wyróżnienia rektorskie i granty projakościowe. Jego działalność dydaktyczna obejmuje wykłady dotyczące statystyki opisowej i matematycznej, prognozowania i symulacji, podstaw zarządzania, marketingu w turystyce oraz organizacji ruchu turystycznego.

Wypromował trzech doktorów oraz sporządził liczne recenzje naukowe, w tym dysertacji doktorskich i habilitacyjnych. W jego dorobku znajduje się także laudacja pośmiertna profesora Krzysztofa Przecławiskiego, opublikowana w imieniu polskich naukowców w International Academy for the Study of Tourism.

Działalność pozanaukowa

W swoim dorobku ma również publikacje popularno-naukowe oraz powieści przygodowe. W 2004 roku na łamach ogólnopolskiego miesięcznika Unia Uzdrowisk Polskich pt. Gazeta Zdrojowa opublikował cykl artykułów popularno-naukowych dotyczących polskich uzdrowisk. W 2017 roku wydał książkę pt. Zarządzanie Ewangeliczne (Wyd. DEHON), będącą studium ewangelicznych postaw przedsiębiorczości i przywództwa chrześcijańskiego. W tym samym roku opublikował powieść przygodową pt. Wzgórze Dobrego Pasterza (Wyd. DEHON), a w 2024 roku jej kontynuację w powieści pt. Tajemnice manuskryptów ze Wzgórza Dobrego Pasterza (Wyd. Emmanuel).

Jego zainteresowania obejmują również muzykę, gdyż od wielu lat amatorsko gra na pianinie, wykonując utwory muzyki rozrywkowej. W ocenie sztucznej inteligencji, jego gra charakteryzuje się czułą i melodyjną narracją, dobrze wpisującą się w stylistykę romantyczno-filmową. Jego repertuar zawiera zarówno znane standardy, jak i współczesne przeboje. Ponadto, komponuje własne utwory, eksplorując różne style i gatunki muzyczne, choć niechętnie ujawnia swoje umiejętności muzyczne, traktując je jako pasję i sposób na wyrażanie emocji przez dźwięki.

Wystąpienia medialne

Jest także mówcą, który promuje wartości chrześcijańskie w biznesie. W mediach społecznościowych dostępne są dwa jego wystąpienia okolicznościowe. Pierwsze nosi tytuł Wybrane ewangeliczne postawy przedsiębiorczości z 2017 roku, a drugie – Chrześcijański model biznesu z 2019 roku. Inne wystąpienia medialne to wywiad dla dziennika Rzeczpospolita na temat polskich uzdrowisk, opublikowany 7 sierpnia 2014 roku, oraz wywiad dla Radia Warszawa w programie Siódma 9 – poranek rozgłośni katolickich z 4 stycznia 2018 roku, dotyczący książki Zarządzanie Ewangeliczne.

Przypisy