Adam Szrajer
Adam (właściwie Abram) Szrajer (urodzony 15 lub 27 listopada 1873 w Radwańczewie, w okręgu skulskim; zmarł 11 lutego 1934 w Katowicach) był polskim fabrykantem pochodzenia żydowskiego, uznawanym za pioniera zabawkarstwa w Polsce. Był właścicielem Fabryki Lalek i Zabawek w Kaliszu, mieszczącej się przy ulicy Niecałej 2, oraz Kaliskiej Mechanicznej Fabryki Obcasów Drewnianych. Ponadto, był inicjatorem i pierwszym prezesem Polskiego Związku Przemysłu Zabawkarskiego.
Życiorys
Był synem Abrama Szrajera, właściciela wsi Radwańczewo, oraz Estery, jego żony. Po osiągnięciu pełnoletności Adam rozpoczął pracę w Fabryce Lalek i Zabawek Jakuba Fingerhuta w Kaliszu. Wkrótce ożenił się z córką właściciela, Bertą. Na początku XX wieku przejął fabrykę, rozwijając ją i modernizując, a także wprowadzając na polski rynek innowacyjną produkcję zabawek i lalek z celuloidu.
Wyroby z jego fabryki zdobyły m.in. złoty medal na Powszechnej Krajowej Wystawie w Poznaniu (PeWuKa) i były eksportowane na rynki zagraniczne, ciesząc się dużą popularnością.
Adam Szrajer zmarł nagle na dworcu w Katowicach, w trakcie podróży do syna przebywającego na leczeniu w Wiedniu. Przyczyną jego śmierci prawdopodobnie był zawał serca.
Adam miał trzech synów: Mieczysława, Henryka i Leona. Mieczysław i Henryk, uciekając przed II wojną światową, emigrowali do USA, gdzie kontynuowali zabawkarską tradycję ojca. Leon Szrajer zginął walcząc w powstaniu warszawskim.
Lalki wyprodukowane w fabryce Adama Szrajera można zobaczyć m.in. w Muzeum im. G.J. Osiakowskich w Kaliszu.