Adam Szewczyk
Adam Szewczyk (ur. 16 grudnia 1892 w Kampinosie, zm. 5 kwietnia 1983 w Warszawie) był polskim nauczycielem, politykiem oraz posłem na Sejm Ustawodawczy w II RP, reprezentującym Związek Ludowo-Narodowy, a następnie Narodowe Zjednoczenie Ludowe.
Życiorys
Pochodził z rodziny rolniczej. Ukończył sześć klas szkoły miejskiej oraz przeszkolenie nauczycielskie.
Po zakończeniu edukacji pracował w szkołach w powiecie sochaczewskim, w miejscowościach takich jak Szwargocin, Kampinos oraz Wiejca. W Kampinosie pełnił funkcje członka rady gminy, prezesa straży pożarnej, sekretarza kółka rolniczego oraz członka stowarzyszenia budowlanego. Uzyskał mandat poselski na Sejm Ustawodawczy z listy nr 3 (Związek Ludowo-Narodowy) w okręgu nr 14 (Łowicz). W Sejmie uczestniczył w pracach komisji odbudowy kraju oraz komisji robót publicznych. W trakcie kadencji zmienił przynależność klubową, przechodząc z Związku Sejmowego Ludowo-Narodowego do Narodowego Zjednoczenia Ludowego. Po zakończeniu kadencji nie kontynuował kariery politycznej. Został kierownikiem szkoły powszechnej w Szewcach koło Kutna oraz został członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W czasie okupacji niemieckiej zajmował się tajnym nauczaniem. Po wojnie osiedlił się w Warszawie, gdzie aż do emerytury w 1957 roku pracował w szkole podstawowej na Okęciu. Po przejściu na emeryturę skupił się na działalności w ZNP.
Zmarł 5 kwietnia 1983 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Wawrzyszewskim.
Życie prywatne
Był synem Stanisława i Zofii z Sobczyńskich. W 1928 roku ożenił się w warszawskiej parafii Najświętszego Zbawiciela z nauczycielką Julianną Hurbicz-Hołyńską.
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Medal 10-lecia Polski Ludowej