Adam Szczyszczaj (urodzony 12 maja 1979 roku w Rudzie Śląskiej) to polski aktor znany z występów w telewizji, filmie oraz teatrze.
Życiorys
Wczesne lata
Adam dorastał w Gliwicach, gdzie uczęszczał do klasy o profilu biologiczno-chemicznym w II Liceum Ogólnokształcącym im. Walerego Wróblewskiego. Jego matka marzyła, aby został lekarzem. Jednak po zdobyciu pierwszej nagrody w konkursie recytatorskim z fragmentem „Dziadów” – Widzenie księdza Piotra, postanowił aplikować do szkoły teatralnej. Uczył się w prywatnej szkole aktorskiej L’Arte Studio w Krakowie, a następnie spędził rok na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej filii PWST. W 2005 roku ukończył studia na PWST w Krakowie, a po wakacjach przeniósł się do Wrocławia.
Kariera
Na scenie zadebiutował w krakowskim Teatrze Bagatela, gdzie w 2000 roku zagrał mordercę w „Makbecie”. W latach 2005–2018 był związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie wystąpił w wielu znaczących rolach, takich jak: idiota w „Woyzecku” Georga Büchnera, Lars w „Terrordrom Breslau” Tima Staffella, Johannes w „Kuszeniu cichej Weroniki” w reż. Krystiana Lupy, Wilk w „Hans, Dora i Wilk”, przegrany Zygmunt we „Wszystkim Zyguntom między oczy!!!”, Myśliwy Czarny oraz Widmo w „Dziadach” w reż. Michała Zadary, Joyce w „Wycince/Holzfällen” Thomasa Bernharda w reż. Krystiana Lupy, a także Tomas Meier w „Kliniken. Miłość jest zimniejsza niż śmierć” Łukasza Twarkowskiego. W 2011 roku otrzymał nagrodę kulturalną wARTo w kategorii „Teatr” przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą Wrocław” za rolę dowódcy radzieckiego batalionu w „Szosie Wołokołamskiej” w reż. Barbary Wysockiej oraz jako Kiriłłow w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. W przedstawieniu „Proces” Franza Kafki, reżyserowanym przez Krystiana Lupę, zagrał Maxa Broda, szefa kancelarii. Współpracował również z Teatrem Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie oraz warszawskimi scenami: Teatrem Wytwórnia i Nowym Teatrem.
W 2007 roku przyjął rolę „Smugi” w dwóch odcinkach kryminalno-sensacyjnego serialu Polsat „Fala zbrodni”. W horrorze „Pora mroku” (2008) w reżyserii Grzegorza Kuczeriszki wystąpił jako Paul, u boku Natalii Rybickiej i Pawła Tomaszewskiego. Od 2017 roku odgrywa postać Macieja Wilka w telenoweli TVP2 „Barwy szczęścia”, w 2020 roku wcielił się w rolę Rajskiego w serialu Super Polsatu „Miasto długów”, a od 2023 roku gra Jana z Tarnowa w serialu TVP1 „Korona królów. Jagiellonowie”.
W 2011 roku został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2012 roku twórcy spektaklu „Awantura Warszawska. Waszyngton – Moskwa – Londyn” w reż. Michała Zadary zostali uhonorowani wyróżnieniem na XI Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, a Adam Szczyszczaj zagrał w tym przedstawieniu rolę Władysława Raczkiewicza.
W 2019 roku wystąpił jako mąż Marii w koprodukcji Teatru Polskiego w Podziemiu i Teatru Śląskiego w Katowicach w spektaklu „Poskromienie” w reż. Moniki Pęcikiewicz, inspirowanym komedią Williama Szekspira „Poskromienie złośnicy”, która miała miejsce we wrocławskim Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.
Role teatralne
Filmografia
2007: Fala zbrodni – „Smuga” (odc. 94, 96)
2007: Pora mroku – Paul
2017–2023: Barwy szczęścia – Maciej Wilk
2017: Twarz – lekarz
2019: Młody Piłsudski – zesłaniec Karpowicz (odc. 2)
2020: Ojciec Mateusz – Marek Czesiak (odc. 307)
2020: Miasto długów – Rajski
2021: Na Wspólnej – reżyser
2022–2023: Korona królów. Jagiellonowie – Jan z Tarnowa
2023: Horror story – członek komisji
Przypisy
Linki zewnętrzne