Adam Suchodolski herbu Janina
Adam Suchodolski, przedstawiciel rodu Janina, zmarł w 1656 roku. Pełnił funkcję chorążego lubelskiego w latach 1654–1656 oraz starosty horodelskiego od 1648 do 1651 roku. Był także dworzaninem pokojowym Jego Królewskiej Mości.
Był synem Andrzeja, łowczego chełmskiego, oraz Jadwigi Podlodowskiej, również herbu Janina.
Adam rozpoczął naukę w Gimnazjum braci polskich w Rakowie, a następnie, pod wpływem matki, kontynuował studia w Lejdzie w 1637 roku oraz w Paryżu w 1640 roku.
Reprezentował województwo lubelskie jako poseł na sejm koronacyjny w 1649 roku.
W młodości identyfikował się z arianizmem, jednak w 1643 roku, pod wpływem matki oraz swoich studiów, przeszedł na kalwinizm. W tym samym roku zamknął zbór ariański w swoim rodzinnym miasteczku Piaski Wielkie (województwo lubelskie) i zbudował tam zbór kalwiński. W 1652 roku umożliwił luteranom z Lublina utworzenie osobnego kościoła luterańskiego w Piaskach.
15 kwietnia 1646 roku ożenił się w Lublinie z Zofią Gorajską, wyznawczynią kalwinizmu, herbu Korczak. Była ona córką Zbigniewa, kasztelana chełmskiego i kijowskiego, oraz Teodory Leszczyńskiej herbu Wieniawa, wojewodzianki bełskiej. Para miała pięciu synów, w tym Zbigniewa. Po jego śmierci, 13 października 1658 roku, wdowa poślubiła w Radzięczynie Jana Teodoryka Potockiego herbu Pilawa, podkomorzego halickiego.
Przypisy
Bibliografia
Grzegorz Gębka, Reprezentacja sejmowa województwa lubelskiego za panowania Jana Kazimierza, w: Res Historica, z. 17, Lublin 2004, s. 51.