Adam Styka (1890–1959)

Adam Styka

Adam Styka (7 kwietnia 1890 – 23 września 1959) był polskim malarzem, synem Jana Styki, który był jednym z twórców (wraz z Wojciechem Kossakiem) Panoramy Racławickiej, oraz bratem Tadeusza.

Życiorys

Jako malarz orientalista, w latach 1908–1912 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Po ukończeniu szkoły wojskowej w Fontainebleau, służył w armii francuskiej podczas I wojny światowej, biorąc udział w bitwie pod Verdun. Otrzymał Order Narodowy Zasługi (Ordre national du Mérite) oraz francuskie obywatelstwo. Dzięki wsparciu rządu francuskiego miał okazję podróżować po Afryce Północnej, co wzbudziło jego zainteresowanie tematyką orientalną. Malował także sceny związane z amerykańskim Dzikim Zachodem, a w końcowym etapie swojego życia skupił się na obrazach o tematyce religijnej.

Do jego najważniejszych dzieł należą obrazy takie jak Impresja egipska z piramidami oraz Chrystus Król (1944), który powstał na zlecenie księży pallotynów. Artysta został polecony przez inż. Stanisława Marzyńskiego, projektanta nowego kościoła przy ul. Skaryszewskiej w Warszawie. Styka miał wątpliwości co do wykonania zlecenia, jednak aresztowanie jego syna przez Niemców przyspieszyło proces twórczy, a obraz był gotowy w krótkim czasie. Dzieło to wisiało w ołtarzu głównym kościoła Chrystusa Króla Pokoju przy ul. Skaryszewskiej, aż spłonęło w pożarze kościoła 14 stycznia 2007 roku. Dzięki wysiłkom parafii oraz darczyńców stworzono kopię obrazu, wykonaną przez malarza Krzysztofa Antoniego Kudelskiego, która została zawieszona w miejscu oryginału, zniszczonego przez ogień.

Adam Styka spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu w „Nowej Częstochowie” Ojców Paulinów w Doylestown (Pensylwania).

Przypisy

Linki zewnętrzne