Adam Strug
Adam Strug (urodzony 25 października 1970 w Piszu) to polski śpiewak, instrumentalista, autor piosenek, poeta, kompozytor muzyki teatralnej oraz filmowej, producent, kurator muzyczny, scenarzysta filmów dokumentalnych, etnomuzykolog i popularyzator muzyki tradycyjnej.
Życiorys
Pochodzi z północnego Mazowsza, z rejonu pomiędzy Łomżą a Wysokim Mazowieckim. Urodził się w Piszu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej w Łomży, a następnie do liceum ogólnokształcącego w Warszawie. W jego zainteresowaniach muzycznych kluczową rolę odegrała babcia, która śpiewała barokowe pieśni nabożne podczas pracy w kuchni. W wieku 6 lat ojciec zapisał go do szkoły muzycznej, gdzie grał na akordeonie i instrumentach klawiszowych, jednak po trzech latach zrezygnował z dalszej edukacji muzycznej. W okresie nastoletnim rozpoczął pisanie piosenek oraz udział w konkursach i festiwalach.
Jego działalność koncentruje się głównie na sztuce wokalnej. Jest inicjatorem zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, który zajmuje się polskimi pieśniami przekazywanymi w tradycji ustnej. Ponadto jest założycielem „Strug Kompanii”. Jego utwory wykonują znani artyści, tacy jak Stanisław Sojka, Mietek Szcześniak, Wojciech Waglewski, Antonina Krzysztoń, Marek Dyjak oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
W zakresie muzyki tradycyjnej reprezentuje nurt zachowawczy. Popularyzuje i przekazuje w tradycji ustnej polskie pieśni wykonywane w skalach starszych niż powszechnie używana skala dur-moll.
W latach 2017–2019 prowadził cotygodniową audycję Muzyczna podróż po Polsce na antenie radiowej Jedynki. Następnie, w latach 2019–2020, był gospodarzem czwartkowych edycji Magazynu Kultury Ludowej „Źródła” w radiowej Dwójce. Na antenie TVP3 Warszawa prowadził cykl dokumentalny Owszem Mazowsze, poświęcony osobom mieszkającym i działającym na Mazowszu.
Życie prywatne
Adam Strug ma córkę. W swoim dzieciństwie doświadczył molestowania ze strony księdza.
Dyskografia
Albumy
Notowane utwory
Albumy we współpracy z innymi twórcami