Adam Smith Institute to brytyjski think tank o libertariańskich poglądach, który został założony w 1977 roku i obecnie ma swoją siedzibę w Londynie.
Nazwa instytutu pochodzi od szkockiego filozofa Adama Smitha. Jego misją jest promowanie idei libertariańskich oraz wolnorynkowych, co realizuje poprzez badania, działalność publicystyczną, komentarze w mediach oraz programy edukacyjne. Instytut jest znany z wielu innowacyjnych badań dotyczących podatków, prywatyzacji oraz reform w zakresie służb publicznych.
Obecnym prezesem instytutu jest Madsen Pirie, a dyrektorem Eamonn Butler. Wspólnie z Stuartem Butlerem są założycielami tej organizacji.
Podczas swojej kadencji jako premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher korzystała z licznych wskazówek oferowanych przez Adam Smith Institute.
Działalność cykliczna
The Next Generation
Instytut organizuje cykl wydarzeń dla młodzieży pod nazwą „The Next Generation”. Są to nieformalne spotkania, w których mogą uczestniczyć osoby poniżej 30. roku życia, zainteresowane tematyką libertarianizmu i wolnego rynku. Uczestnicy mają możliwość wysłuchania dziesięciominutowych przemówień znanych osobistości z różnych dziedzin.
Spotkania odbywają się niemal co miesiąc w Westminsterze.
Freedom Week
Coroczne seminarium o nazwie Freedom Week jest skierowane do studentów pragnących zgłębiać tematykę wolnego rynku oraz klasycznego liberalizmu. Trwa ono 5 dni i jest całkowicie bezpłatne dla studentów. Wykłady prowadzą zazwyczaj uznawani brytyjscy myśliciele.
Tax Freedom Day
Instytut zajmuje się również obliczaniem krajowych podatków w ramach Dnia Wolności Podatkowej (ang. Tax Freedom Day), który w Wielkiej Brytanii zazwyczaj przypada na koniec maja.
Publikacje
The Best Book on the Market, Eamonn Butler (2008); wydanie polskie: Najlepsza książka o rynku: Jak przestać się martwić i pokochać wolny rynek, IPS Wydawnictwo (2010)
Ludwig Von Mises: Fountainhead of the Modern Microeconomics Revolution, Eamonn Butler (2010); wydanie polskie: Ludwig von Mises. Kompendium myśli ekonomicznej, Instytut Globalizacji (2010)
Austrian Economics. A Primer, Eamonn Butler (2010)
Przypisy
Linki zewnętrzne