Adam Sikora
Adam Sikora (urodzony 21 grudnia 1846 w Żukowie Górnym, zmarły 26 lipca 1910 w Budapeszcie) był polskim d działaczem społecznym, filantropem oraz fundatorem parku w Cieszynie.
Życiorys
Sikora był synem poety, który przyszedł na świat w Jabłonkowie. Ukończył gimnazjum w Cieszynie i przez pewien czas pracował jako księgarz, a następnie jako księgowy w Towarzystwie Oszczędności i Zaliczek. Był członkiem m.in. Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego oraz Czytelni Polskiej.
Współtworzył regionalne koło Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszynie. 24 października 1891 roku wziął udział w pierwszym walnym zebraniu tego Towarzystwa, gdzie objął funkcję skarbnika.
W 1909 roku przeznaczył swoje oszczędności (15000 koron) na zakup działki na granicy Cieszyna i Sibicy. Ziemię tę ofiarował polskim organizacjom młodzieżowym do organizacji wydarzeń oraz Macierzy na „ogródek jordanowski”. W ten sposób powstał park nazwany jego imieniem. Niestety, fundator nie doczekał się otwarcia parku, gdyż zmarł nagle w Budapeszcie w 1910 roku, gdzie został pochowany. Był osobą niezwykle skromną, nigdy nie zabiegał o zaszczyty ani honory, uważając się za zbyt szlachetnego na takie rzeczy. Często powtarzał: „u nas trzeba więcej pracować, a mniej mówić.”
Upamiętnienie
W 1936 roku Adam Sikora doczekał się obelisku, który niestety został zniszczony przez niemieckich okupantów. W 1989 roku, z okazji 80. rocznicy powstania parku, koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie ufundowało tablicę pamiątkową dla uczczenia jego pamięci.
Przypisy
Bibliografia
- Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1, Cieszyn 1993, s. 238.
- Jerzy Szczurek: Jednodniówka z okazji 40 lecia „Sokoła” w Cieszynie. Cieszyn: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Cieszynie, 1931.
- „Poseł Ewangelicki”, 30 lipca 1910, nr 31, str. 5.
- Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej, Tom 1, Opole 2012, cz. 4, str. 291.