Adam Schwarz

Adam Schwarz (ur. 7 grudnia 1878 w Krakowie, zm. 1 czerwca 1934 w Warszawie) – polski inżynier leśnictwa.

Życiorys

Był synem Henryka Schwarza oraz Teresy z domu Seifert. W 1896 roku ukończył gimnazjum i udał się do Wiednia, gdzie przez trzy lata studiował w Hochschule für Bodenkultur. Po zdobyciu tytułu inżyniera leśnictwa oraz odbyciu stażu, rozpoczął pracę w Dyrekcji Lasów we Lwowie, a w 1906 roku objął stanowisko zarządcy państwowego nadleśnictwa w Suchodole. Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany do armii austriackiej, a po roku przeniesiony do pracy w administracji leśnej, gdzie kierował obwodami leśnymi w Dąbrowie Górniczej, a następnie w Kielcach. W 1916 roku został dyrektorem lasów w Lublinie, gdzie prowadził działania mające na celu ochronę lasów Gór Świętokrzyskich, w tym Puszczy Jodłowej, przed rabunkowym wyrębem.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, objął stanowisko naczelnika Wydziału Administracji w Departamencie Leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych, gdzie pracował przez dwa lata. Od 1920 roku pełnił funkcję zastępcy profesora i zorganizował oraz kierował Zakładem Użytkowania Lasu i Mechanicznej Technologii Drewna na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1922 roku został kierownikiem naukowym Lasów Doświadczalnych SGGW w Rogowie, gdzie prowadził badania dotyczące zawartości wody w drewnie oraz zamrożenia w budulcu, a także zainicjował badania nad żywicowaniem sosny pospolitej. W 1923 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w latach 1925-1926 pełnił funkcję dziekana Wydziału Leśnego.

Oprócz pracy w SGGW, był również wykładowcą encyklopedii leśnictwa na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej oraz leśnictwa w Państwowej Szkole Mierniczej w Warszawie. Od 1927 roku przez cztery lata piastował stanowisko najpierw wiceprezesa, a później prezesa Związku Zawodowego Leśników. W roku akademickim 1928/1929 dojeżdżał do Lwowa, gdzie prowadził wykłady z zakresu użytkowania lasu na tamtejszej Politechnice. W 1929 roku doprowadził do przekształcenia Zakładu Użytkowania Lasu i Mechanicznej Technologii Drewna w samodzielną katedrę.

Adam Schwarz został odznaczony fińskim Krzyżem Komandorskim Orderu „Białej Róży”. Jego synem był Adam Czarnowski.

Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim (pod murem ul. Tatarskiej, grób 328).

Przypisy

Linki zewnętrzne

Publikacje Adama Schwarza w bibliotece Polona