Adam Schmuck
Adam Schmuck (ur. 29 stycznia 1904 we Lwowie, zm. 20 kwietnia 1971 we Wrocławiu) był polskim geografem i meteorologiem, a także wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu.
Życiorys
Urodził się 29 stycznia 1904 roku we Lwowie w rodzinie Wojciecha i Anny z Czernych. Jego ojciec pracował jako tokarz w lwowskich warsztatach kolejowych. Adam ukończył IX Państwowe Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Lwowie, a następnie w 1924 roku rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, koncentrując się na meteorologii. Ukończył je w 1928 roku, a przez rok był zastępcą asystenta na UJK oraz nauczycielem w XI Gimnazjum Państwowym we Lwowie. Od września 1930 roku uczył w gimnazjum w Kołomyi. W 1932 roku uzyskał stopień doktora na UJK w dziedzinie geofizyki i meteorologii pod opieką Henryka Arctowskiego. W tym czasie opracował także monografię regionu Kołomyi oraz wspomnienia dotyczące Polesia i Pojezierza Augustowskiego.
W trakcie sowieckiej okupacji pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Kołomyi. Po niemieckiej agresji był kolejno rolnikiem na Lubelszczyźnie, księgowym we Lwowie i pracownikiem browaru w Okocimiu.
Po wojnie Adam został nauczycielem gimnazjum w Brzesku i dyrektorem Państwowego Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych. W lutym 1946 roku przeniósł się do Wrocławia, gdzie rozpoczął pracę w Katedrze Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Habilitację uzyskał 30 marca 1950 roku, a w roku następnym objął Katedrę Hydrometeorologii na nowo powstałym Wydziale Melioracji Wodnych Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. W latach 1954–1956 pełnił funkcję prorektora, a w latach 1953–1954 oraz 1959–1962 był prodziekanem Wydziału Melioracji Wodnych. W 1954 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a sześć lat później został profesorem zwyczajnym.
W 1947 roku był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorologiczno-Hydrologicznego oraz jego wrocławskiego oddziału PTMH. Pełnił funkcję sekretarza PTMH i przez wiele lat był zastępcą przewodniczącego. Należał do Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Instytutu Śląskiego w Opolu. Był autorem 99 publikacji naukowych oraz wielu skryptów i podręczników akademickich.
Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Zmarł 20 kwietnia 1971 roku we Wrocławiu i został pochowany na cmentarzu św. Rodziny w tym mieście. Był żonaty z Marią z Mirowskich (1907–1990), a ich córkami były Helena Dobrucka i Barbara Marszałek.