Adam Rozlach (urodzony 10 września 1956 w Katowicach) to polski dziennikarz muzyczny związany z Programem I Polskiego Radia oraz prezenter TVP Kultura. Jest również komentatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego, który odbywa się w Bydgoszczy.
Życiorys
Adam Rozlach jest absolwentem Liceum Muzycznego (1975) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom w 1981 roku. Ukończył także Studium Doktoranckie przy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1985 roku.
W 1979 roku rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej Radia Katowice. Od 1985 roku pełni funkcję komentatora Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, które są transmitowane na antenie Polskiego Radia i TVP Kultura. W 1997 roku dołączył do Redakcji Muzycznej programu IV Polskiego Radia – Radia BIS. W latach 2004–2007 pełnił rolę redaktora naczelnego redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 2007 roku jest dziennikarzem Radiowej Jedynki, a w latach 2010-2013 kierował Działem Kultury tej stacji. Jest jurorem nagrody krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz”, członkiem Rady Akademii Fonograficznej oraz sędzią Radiowego Konkursu Muzycznego „Prix Bohemia” w Brnie od 2001 roku. W 2005 roku był również jurorem Międzynarodowego Konkursu Radiowego „Prix Italia” w Mediolanie.
Rozlach jest także autorem książki „Spełnione marzenia” Barbary Hesse-Bukowskiej, która powstała w wyniku rozmów z polską pianistką, laureatką II nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.
Otrzymał Nagrodę Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2013 za cykl audycji „Koncert Chopinowski” oraz promowanie znakomitych dzieł muzyki poważnej. Został wyróżniony medalami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków:
- za wybitną publicystykę muzyczną na łamach czasopism (1987),
- za zasługi dla muzyki polskiej (2008).
W dniu 11 listopada 2011 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoje zasługi dla Polskiego Radia.
Audycje autorskie
Polskie Radio (wybrane)
- Album Chopinowski (PR Katowice)
- Muzyczne pejzaże (PR Katowice)
- Z kompaktowego Parnasu (PR Katowice)
- W muzycznym saloniku (PR Katowice)
- Kronika wydarzeń muzycznych (PR Katowice)
- Radiowy przewodnik muzyczny (PR Katowice)
- Fermata – prowadzenie magazynów publicystyki muzycznej w Radiu BIS
- Galeria Mistrzów (Radio BIS)
- Klasyczne Lato z Radiem (2007-2008, 2017) – PR 1
- Koncert Chopinowski – PR 1
Telewizja (wybrane)
- program muzyczny w OTVP w Katowicach „Na czarno białej klawiaturze” – autor programu
- „Nagroda Fundacji Muzycznej Léonie Sonning” dla Krystiana Zimermana w Kopenhadze – autor programu
- transmisja koncertów Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w TVP2 – prezenter, komentator
- prowadzenie studia TVP Kultura: Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina (2005-2015) oraz Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga
Odznaczenia
- 1987 – honorowy medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków za wybitną publicystykę muzyczną oraz za całokształt działalności publicystycznej w dziedzinie muzyki
- 2008 – odznaczony medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Za zasługi dla muzyki polskiej”
- 2011 – odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla Polskiego Radia
Przypisy