Adam Pusłowski

Adam Pusłowski herbu Szeliga

Adam Pusłowski (ur. 1842 w Siennie, gubernia mińska – zm. 8 lipca 1863 w Nowogródku) był polskim działaczem narodowym oraz powstańcem styczniowym.

Życiorys

Urodził się w 1842 roku w majątku Sinno, położonym w powiecie nowogródzkim, w guberni mińskiej. Był synem ziemianina Jana Pusłowskiego oraz Eweliny z Obuchowiczów. Studiował w Petersburgu oraz Krakowie. W 1863 roku powrócił do rodzinnego majątku, gdzie angażował się w działalność polskich organizacji narodowych. Podczas powstania styczniowego pełnił funkcję dowódcy oddziału powstańczego i należał do partii nowogródzkiej. W Wielkanoc 1863 roku wyruszył wraz z grupą powstańców do Derewnej, gdzie mieli na nich czekać dowódca Konstanty Doboszyński oraz broń, którą zamierzano im dostarczyć. Niestety, w trakcie powrotu został ujęty przez Rosjan i osadzony w Nowogródku.

8 lipca 1863 roku, na rozkaz Murawjowa, bez przeprowadzenia procesu sądowego, został przywiązany do słupa i rozstrzelany w Nowogródku. Jego ojciec potajemnie wykopał ciało i pochował je w podziemiach zniszczonej fary w Nowogródku. Zgodnie z wolą matki Eweliny, po jej śmierci w 1880 roku, Adam został pochowany razem z nią w jednym grobie. Grobowiec znajduje się w miejscowości Zagórze Siennieńskie.

Przypisy