Adam Przybysz (25 czerwca 1950 – 16 grudnia 2020) był polskim plastykem, rzeźbiarzem, medalierem i malarzem.
Życiorys
Był spokrewniony z Adamem Płazą, żołnierzem NSZ Samodzielnego Batalionu Operacyjnego „Zuch” Antoniego Żubryda. W 1969 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, gdzie jego wychowawczynią była Anna Jenke. W młodości występował jako statysta w polskich filmach, a obok niego działał kaskader Krzysztof Fus. Po powrocie do Sanoka, pełnił funkcję kwatermistrza w Komendzie Hufca ZHP. Od 1972 roku pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan”, a także w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” oraz w Sanockim Domu Kultury, który mieścił się przy ul. Adama Mickiewicza 24, a od 1977 roku również w Zakładzie Przemysłu Gumowego „Stomil”.
Na przełomie XX wieku rozpoczął działalność artystyczną, zajmując się rzeźbą, malarstwem (w tym ikonami), rysunkiem oraz projektowaniem. Był autorem ilustracji do takich książek jak: „Lewiatan Królowej Bony” oraz „Legendy krośnieńskie” autorstwa Jana Tulika, „Bajeczki babci Łucji” Łucji Cichockiej i „Tajemnice Soliny” Henryka Nicponia. Współpracował z Zespołem Tańca Ludowego „Sanok” pod kierownictwem Janusza Podkula oraz z Zespołem Pieśni i Tańca oraz Kapelą Ludową „Bukowianie” z Bukowska, prowadzoną przez Piotra Przybosia. Należał do Stowarzyszenia „Karpaty”.
W 2014 roku bezskutecznie ubiegał się o miejsce w Radzie Miasta Sanoka z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Alicji Wosik „Rozwój”.
Miał żonę oraz dwoje dzieci, w tym syna Przemysława (1981-2017). Zmarł 16 grudnia 2020 roku, a jego pogrzeb odbył się na Cmentarzu Centralnym w Sanoku 21 grudnia 2020 roku.
Twórczość
Pomiędzy jego dziełami znajdują się:
- Pomnik 2. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach.
- Ławeczka Józefa Szwejka w Sanoku, odsłonięta 6 czerwca 2003 na ulicy 3 Maja.
- Ławeczki Józefa Szwejka i Zagłoby w Szczytnej.
- Figura tołhaja w Orelcu.
- Rzeźba Sokolnika, zrywającego łańcuchy niewoli, umieszczona we wnęce fasady Gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku przy ulicy Mickiewicza 13, odsłonięta 11 listopada 2003 roku.
- Pomnik Zdzisława Beksińskiego, odsłonięty 19 maja 2012 roku, znajdujący się na sanockim rynku przed kamienicą przy ul. Rynek 14.
- Rzeźba „Dziewczynka w deszczu” (znana także jako „Dziewczynka parasolem”), umieszczona w fontannie na Placu Miast Partnerskich w Sanoku w listopadzie 2004 roku.
- Pomnik Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie z 2010 roku.
- Tablica pamiątkowa honorująca trzech żołnierzy NSZ, którzy zostali straceni w publicznych egzekucjach w Sanoku 24 maja i 4 czerwca 1946 roku: chor. Henryka Książka, Władysława Kudlika oraz Władysława Skwarca; odsłonięta 4 czerwca 2014 roku na fasadzie kamienicy przy ulicy Rynek 20, przylegającej do kościoła Franciszkanów w Sanoku.
- Pomnik upamiętniający ofiary wybuchu materiałów palnych w sanockiej fabryce gumy, który miał miejsce 2 sierpnia 1944 roku; odsłonięty 14 czerwca 2014 roku przy ulicy Dworcowej.
Filmografia
Andrzej Potocki: Niezwykli – „Ze Szwejkiem w tle”, TVP3, sierpień 2008.
Przypisy
Bibliografia
Jolanta Ziobro. Zostawić po sobie maleńki ślad. „Tygodnik Sanocki”, Nr 50 (1199), s. 10, 12 grudnia 2014.