Adam Pozowski

Adam Wiktor Pozowski

Adam Wiktor Pozowski, urodzony jako Adam Wiktor Mróz (23 grudnia 1892, Kraków – 9 stycznia 1939, Kraków) był polskim adwokatem, sędzią, doktorem nauk prawnych, działaczem narodowo-demokratycznym, radnym Krakowa oraz kapitanem Wojska Polskiego.

Życiorys

Był synem Jana Mroza, woźnego bankowego i kontrolera kolejowego, oraz Magdaleny z Pozowskich. Ukończył III Gimnazjum w Krakowie, a następnie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie 19 kwietnia 1918 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych.

W 1914 roku został zmobilizowany do armii austriackiej, gdzie ukończył szkołę oficerską dla rezerwistów. Brał udział w walkach na froncie włoskim, gdzie odniósł dwie rany. W marcu 1919 roku uzyskał zezwolenie na przyjęcie nazwiska Mróz-Pozowski (później używał tylko nazwiska matki). Po tym, w grudniu 1919 roku, służył w Wojsku Polskim w Korpusie Oficerów Sądowych. W kwietniu 1920 roku awansował na kapitana, a w drugiej połowie 1921 roku przeszedł do rezerwy.

Po zakończeniu służby wojskowej odbył aplikację sądową, co zaowocowało mianowaniem go sędzią zapasowym w krakowskim sądzie apelacyjnym. W 1927 roku został wpisany na listę adwokatów i otworzył własną kancelarię. Reprezentował klientów w wielu procesach politycznych, takich jak sprawa tzw. wyprawy myślenickiej, proces dziennikarza Edwarda Zajączka oraz sprawa pogromu w Przytyku. Bronił także osób spoza środowiska narodowego, na przykład w 1932 roku działaczy ludowych z Wojnicza. Był członkiem Towarzystwa Szkoły Ludowej oraz Wydziału Dzielnicy Krakowskiej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Należał do Związku Ludowo-Narodowego. W latach 1929-1931 przewodniczył Wydziałowi Grodzkiemu Ruchu Młodych Obozu Wielkiej Polski w Krakowie, a także był członkiem Wydziału Wykonawczego Obozu Wielkiej Polski. W styczniu 1934 roku objął stanowisko kierownika Wydziału Wojewódzkiego Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego. Od 1 marca 1935 roku pełnił funkcję prezesa Zarządu Okręgowego Stronnictwa Narodowego w Krakowie. W 1938 roku został wybrany radnym Krakowa z listy Stronnictwa Narodowego w okręgu IV (Krowodrza), a w styczniu przewodniczył Narodowemu Kołu Radnych.

Adam Wiktor Pozowski zmarł tragicznie 9 stycznia 1939 roku, gdy po powrocie z pogrzebu Romana Dmowskiego w Warszawie zatruł się gazami spalinowymi. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim (kwatera JD).

Ordery i odznaczenia

  • Srebrny Medal Waleczności (Austro-Węgry)
  • Krzyż Wojskowy Karola (Austro-Węgry)

Przypisy