Adam Poprawa
Adam Poprawa (urodzony 16 lutego 1959 roku we Wrocławiu) to polski poeta, prozaik, historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, a także tłumacz oraz pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ukończył studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1999 roku opublikował swoją rozprawę doktorską pod tytułem „Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza”.
Swoją karierę literacką rozpoczął w 1981 roku, debiutując w niezależnym czasopiśmie studenckim „Refleks”. Kilka lat później zdobył nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Grochowiaka. Jego pierwszy tom poezji, zatytułowany „Kilka ziaren popiołu”, został wydany w 1985 roku. W tym samym roku opublikował również tom „Przed ziemią”, który miał swoją premierę podczas spotkań młodych autorów w kawiarni „Pod Kalamburem”. Ostatni zbiór jego poezji, „Koncert na adwent”, pojawił się w 1995 roku. W 1994 roku wydał „Mickiewicz, czyli wszystko” – wywiad-rzeka z J. M. Rymkiewiczem, a w 1996 roku „Inny wybór wierszy” Adama Mickiewicza. W 2003 roku zaprezentował zbiór interpretacji i szkiców „Formy i afirmacje”, w którym analizuje twórczość takich autorów jak S. Barańczak, R. Nycz, Z. Herbert, J. M. Rymkiewicz, W. Szymborska, P. Sommer, L. Kołakowski, S. Mrożek, S. Lem oraz J. Przyboś. W 2014 roku opublikował nowe wydanie „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, pozbawione cenzuralnych ingerencji.
Jest autorem wielu zbiorów wierszy oraz utworów prozatorskich, które były publikowane m.in. w czasopiśmie „Twórczość”. Posiada doświadczenie w krytyce literackiej oraz literaturoznawczej, a jego zainteresowania obejmują literaturę współczesną (w tym twórczość J. M. Rymkiewicza i S. Barańczaka), krytykę poetyckiego przekładu oraz krytykę muzyczną, którą zajmuje się od końca lat 90. Ostatnio współredagował dwie publikacje pokonferencyjne: „Przekraczanie granic. O twórczości Tadeusza Różewicza” oraz „Herbert (nie) oswojony”. W miesięczniku „Odra” prowadzi stałą rubrykę „CDn”, w której recenzuje albumy muzyczne. Jest również członkiem jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Jego prace można znaleźć m.in. w takich publikacjach jak: „Nowe Życie”, „Sigma”, „Tygodnik Kulturalny”, nowojorski „Nowy Dziennik”, „Obecność”, „Przegląd Powszechny”, „Res Publica”, paryska „Kultura”, „Więź”, „brulion”, „Kresy”, „Tygodnik Powszechny”, „Odra”, „Teksty Drugie”, „Twórczość”, „Jazz Forum” oraz na stronach Biura Literackiego. W numerze 11–12/2007 „Literatury na Świecie” ukazał się jego przekład „Epifanii” J. Joyce’a.
Za zbiór „Walce wolne, walce szybkie” został nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2010 roku.
Twórczość
Poezja
- „Kilka ziaren popiołu”, Kłodzko 1985
- „Przed ziemią”, Wrocław 1985
- „Komentarz do Dantego”, Wrocław 1990
- „Koncert na adwent”, Wrocław 1995
Proza
- „Walce wolne, walce szybkie”, Poznań 2009
- „Kobyłka Apokalipsy”, Poznań 2014
- „Zaszłości”, Warszawa 2023
Teksty o literaturze
- „Mickiewicz, czyli wszystko”, Warszawa 1994
- „Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza”, Wrocław 1999
- „Formy i afirmacje”, Kraków 2003
- „Joyce u Różewicza”, [w:] „Przekraczanie granic. O twórczości Tadeusza Różewicza”, Kraków 2007
- „Infuła przymierza Pana Cogito. Herbert Józefa Życińskiego”, [w:] „Herbert (nie) oswojony”, Wrocław 2008
Opracowania
- wybór wierszy: Adam Mickiewicz „Inny wybór wierszy”, Wrocław 1996
- posłowie: Adam Mickiewicz „Dziady”, Wrocław 1997
- Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego, Warszawa 2014
Przekłady
- Epifanie Jamesa Joyce’a, Biuro Literackie 2016