Adam Pliszewski
Adam Pliszewski (ur. 21 maja 1916 we Lwowie, zm. 9 maja 1985) był lekarzem, działaczem społecznym oraz propagatorem idei czerwonokrzyskiej. Był również inicjatorem utworzenia Państwowego Domu Rencisty w Żywcu.
Życiorys
Urodził się we Lwowie, a w 1922 roku jego rodzina przeniosła się do Krakowa. W latach 1934-1939 studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie II wojny światowej pracował w szpitalu w Rzeszowie, a następnie został powołany do służby wojskowej. W 1947 roku ponownie osiedlił się w Krakowie, gdzie pełnił funkcję lekarza domowego. W 1949 roku uzyskał dyplom lekarza i znowu został powołany do wojska.
W latach 50. pracował kolejno w Nowym Sączu, Międzybrodziu Bialskim, gdzie zainicjował powstanie Ośrodka Zdrowia, oraz w Bielsku-Białej. W 1961 roku objął stanowisko kierownika przychodni dermatologicznej w Żywcu, które zajmował aż do przejścia na emeryturę.
W 1972 roku założył Komitet Budowy Domu Spokojnej Starości „Pomoc” w Żywcu, co przyczyniło się do powstania Państwowego Domu Rencisty w Żywcu kilka lat później. Przez wiele lat był członkiem Miejskiej Rady Narodowej w Żywcu oraz pełnił funkcję prezesa Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu. Był także członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Kolekcjonował oraz prezentował na wystawach dokumenty i odznaczenia czerwonokrzyskie, a jego zbiór odznak Czerwonego Krzyża, Półksiężyca, Lwa i Słońca był unikalny w skali światowej. W pierwszą rocznicę jego śmierci, jego imię nadano domowi rencisty w Żywcu, który powstał z jego inicjatywy.
Odznaczenia
Państwowe i resortowe
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Złoty Krzyż Zasługi
- Medal 40-lecia PRL
- Medal 30-lecia PRL
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
- Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
- Odznaka za wzorową pracę w Służbie Zdrowia
- Medal „za zasługi w dziedzinie ochrony zdrowia społeczeństwa”
Lokalne i związkowe
- Medal Za Zasługi dla Miasta Żywca
- Złota Odznaka „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej”
- Odznaka Za Zasługi dla województwa bielskiego
- Odznaki Honorowe PCK I, II i III stopnia
- Srebrna odznaka OHP
Przypisy
Bibliografia
Jan J. Blitz i inni, Słownik biograficzny Żywiecczyzny. Tom I, Żywiec: Spółdzielnia wydawnicza Gazeta Żywiecka, 1995, s. 166–167, ISBN 83-902605-1-4.