Adam Pawluś

Adam Pawluś

Adam Pawluś (urodzony 20 maja 1955 roku w Jaśle) to polski prawnik, samorządowiec oraz działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, a także organizacji polonijnych. Od 2016 roku pełni funkcję starosty jasielskiego.

Życiorys

Urodził się w 1955 roku w podkarpackim mieście Jasło. W dzieciństwie mieszkał w Przysiekach, natomiast jego przodkowie ze strony ojca pochodzą z Bączala Dolnego. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bieczu i jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1980 roku.

Aktywnie uczestniczył w działaniach struktury „Solidarności”, oferując porady prawne dla członków NSZZ „Solidarność” RI. Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany przez władze, które zaproponowały mu współpracę z reżimem komunistycznym – odmówił. W lutym 1982 roku, po napisaniu i rozpowszechnieniu komunikatu wzywającego do strajku generalnego, został zatrzymany i skazany przez Sąd Wojskowy na 3 lata więzienia oraz 2 lata pozbawienia praw publicznych. Odbywał karę w zakładzie karnym w Załężu koło Rzeszowa oraz w Hrubieszowie, skąd został zwolniony na mocy amnestii.

W 1989 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaangażował się w działalność Komitetu Akcja Polska. Powrócił do Polski w 1998 roku i rozpoczął pracę w Wydziale Organizacji i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego, gdzie pełnił najpierw funkcję dyrektora, a następnie dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Krośnie. W latach 1999–2002 był dyrektorem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Od 2006 roku zasiadał w Zarządzie Powiatu w Jaśle, a od 2016 roku sprawuje urząd starosty jasielskiego.

W wyborach parlamentarnych w 1997 roku był kandydatem na senatora z ramienia Ruchu Odbudowy Polski, jednak nie uzyskał mandatu. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 2019 i 2023 roku bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Sejmie w okręgu krośnieńskim z listy komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2008)
  • Krzyż Wolności i Solidarności (2019)
  • Brązowy Medal Reipublicae Memoriae Meritum (2023)

Przypisy