Adam Patla
Adam Patla, znany jako Kozica (urodzony 14 lipca 1899 roku w Babicach, zmarł 15 września 1984 roku w Krakowie) był polskim górnikiem, geologiem, a także żołnierzem Legionów Polskich oraz Armii Krajowej.
Życiorys
Wczesne lata życia spędził w Nowym Targu. W trakcie I wojny światowej był aktywnym członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i służył w Legionach Polskich. Po wojnie uczestniczył w III powstaniu śląskim. W 1920 roku zdał maturę, a następnie rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które ukończył w 1929 roku, zdobywając tytuł inżyniera górnictwa. W okresie międzywojennym pracował w kopalni węgla kamiennego w Radzionkowie.
Podczas II wojny światowej służył w Armii Krajowej, gdzie został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w którym przebywał do 1945 roku.
Po wojnie podjął pracę w Centralnym Zarządzie Przemysłu Węglowego w Katowicach oraz jako wykładowca na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach swoich obowiązków był oddelegowany do Dyrekcji Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego w Żarach, gdzie zajmował się inspekcją oraz uruchamianiem kopalń na Ziemiach Zachodnich. Był zwolennikiem masowego wykorzystania węgla brunatnego w Polsce jako źródła energii. Stanął na czele zespołu geologów w Państwowym Instytucie Geologicznym, który prowadził poszukiwania nowych złóż tego surowca. W latach 1950–1952 prowadził badania geologiczne w rejonie Turku, co doprowadziło do odkrycia pokładów węgla w okolicach tego miasta oraz utworzenia dużego ośrodka wydobywczego.
Do lat 60. XX wieku zajmował stanowiska kierownicze w Zjednoczeniu Przemysłu Węgla Brunatnego, Katowickim Przedsiębiorstwie Geologicznym oraz Rybnickim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego. W 1966 roku przeszedł na emeryturę.
Zmarł w 1984 roku w Krakowie, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Wyróżniony odznaczeniami: Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Górnictwa z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego imię noszą kopalnia KWB Adamów oraz elektrownia Adamów w Turku.
Zobacz też
- Edward Ciuk
- Bolesław Krupiński
- Jan Wyżykowski
Linki zewnętrzne
Ewa Korpanty: Wspomnienie o Adamie Patli. BIP nr 132/133 2004. [dostęp 2010-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-10-29)]. (pol.).
Z okazji Jubileuszu 50-lecia Kopalni „Adamów” krótkie wspomnienie o Adamie Patli. Węgiel Brunatny nr 2 (67) / 2009. [dostęp 2010-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-02)]. (pol.).