Adam Patkowski
Adam Patkowski to polski fizyk, profesor nauk fizycznych, który specjalizuje się w biofizyce, fizyce amorficznej fazy skondensowanej oraz fizyce molekularnej. Pełni funkcję nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Życiorys
Studia z zakresu fizyki ukończył na poznańskim UAM. Stopień doktorski zdobył w 1975 roku, a habilitację uzyskał w 1982. Pracował jako profesor oraz kierownik Zakładu Biofizyki Molekularnej na Wydziale Fizyki UAM. Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych został mu nadany w 1992 roku.
Adam Patkowski odbył szereg zagranicznych staży naukowych, między innymi w: Uniwersytecie Stanowym Stanu Nowy Jork w Stony Brook, Instytucie Maxa Plancka w Moguncji (Niemcy), Uniwersytecie w Bielefeld (Niemcy), Institute of Electronic Structure and Laser, Foundation for Research and Technology – Hellas w Heraklionie (Grecja) oraz na Uniwersytecie Stanforda (USA). Na swojej uczelni prowadzi zajęcia dotyczące dynamiki rozpraszania światła oraz spektroskopii korelacji fotonów.
Jego zainteresowania badawcze obejmują między innymi naładowane układy koloidalne, wpływ oddziaływań na strukturę, dynamikę i przejścia fazowe tych układów. Bada także własności, oddziaływania i strukturę modelowych nanocząsteczek oraz ich zastosowania w biologii i medycynie. Dodatkowo interesuje się zastosowaniem metod mikroskopii konfokalnej i spektroskopii korelacji fluorescencji do badania własności i dynamiki nanocząstek w układach złożonych oraz w żywych komórkach. Badania Patkowskiego dotyczą również struktury i dynamiki materii miękkiej przy pomocy rozpraszania światła, promieniowania synchrotronowego i neutronów, a także strukturę i dynamikę cieczy przechłodzonych oraz materiałów szklistych.
Jego prace były publikowane m.in. w amerykańskim „Journal of Chemical Physics” oraz w „Acta Physica Polonica”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz zasiada w radzie naukowej poznańskiego Centrum NanoBioMedycznego UAM. Dodatkowo jest członkiem Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.