Adam Pastuch
Adam Pastuch (ur. 14 marca 1958 w Bytomiu) to polski filolog, nauczyciel, specjalista w dziedzinie marketingu, animator życia artystycznego oraz dyrektor kilku instytucji kultury.
Życiorys
Adam jest synem Edwarda i Krystyny. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, a następnie, w latach 1977–1981, studiował filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł magistra. W 1996 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu marketingu w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Po zakończeniu studiów polonistycznych pracował jako nauczyciel w szkołach średnich w Będzinie oraz Bytomiu. Od 1989 roku był zatrudniony w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Działalność w instytucjach kultury
Od 1993 roku Adam Pastuch był współzałożycielem i dyrektorem biura Towarzystwa Zachęty Kultury w Katowicach, a następnie objął stanowisko zastępcy dyrektora Estrady Śląskiej. W 1995 roku został zastępcą Stanisława Hadyny, dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a po jego śmierci pełnił funkcję dyrektora zespołu w latach 1999–2010. W latach 2011–2016 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Katowicach, a od 2016 do lutego 2020 roku był dyrektorem Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.
Adam Pastuch był inicjatorem nadania Zespołowi Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny. Z jego inicjatywy powstało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej przy zespole. Kolejnym jego pomysłem było udostępnienie siedziby zespołu dla zwiedzających, co przyczyniło się do przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie. Zgodnie z jego koncepcją podjęto m.in. prace konserwatorskie w kaplicy pałacu, adaptując ją na kameralną salę koncertową. Adam Pastuch jest także pomysłodawcą corocznego Pikniku Artystycznego Święto Śląska.
W trakcie swojej pracy w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach, Adam Pastuch był m.in. pomysłodawcą mobilnego centrum digitalizacji oraz autorem jego nazwy, MobiDig. Pracownia digitalizacyjna zdobyła złoty medal XV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022.
Odznaczenia
- Srebrny Krzyż Zasługi (2003)
- Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2004)
- Nagroda „Uskrzydlony” w kategorii: Promocja Polski w Europie i świecie (2004)
- Złota odznaka „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego”
- Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania kultury (2004)
- Order Świętego Stanisława klasy I (2007)
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie upowszechniania kultury (2008)
- Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” (2010)