Adam Pałka

Adam Pałka (urodzony w 1937 roku) to dyrygent, chórmistrz, a także kierownik scen muzycznych w Krakowie i Wrocławiu. W latach 1979-1980 był dyrektorem naczelnym oraz kierownikiem artystycznym Opery i Operetki w Bydgoszczy.

Życiorys

Adam Pałka przyszedł na świat 6 października 1937 roku w Krakowie. Ukończył studia z zakresu dyrygentury w klasie Henryka Czyża w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w 1968 roku. W latach 1968–1974 pracował jako kierownik chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, a w latach 1970–1977 był związany z Filharmonią Krakowską. W latach 1977–1978 pełnił funkcję kierownika muzycznego w Operze Wrocławskiej, prowadząc w tym czasie koncerty oratoryjne i symfoniczne w kraju oraz za granicą.

W okresie od 1 kwietnia 1979 roku do 31 sierpnia 1981 roku pełnił rolę dyrektora i kierownika artystycznego Opery i Operetki w Bydgoszczy. W czasie jego kadencji bydgoska opera zrealizowała dwie premiery baletowe dla dzieci: „Pinokio” autorstwa J. Szajny-Lewandowskiej oraz „Piotruś i wilk” S. Prokofiewa, a także „Bardzo śpiącą królewnę” A. Błocha (śpiewaną). Ponadto wystawiono opery: „Wesele Figara” W.A. Mozarta (po raz pierwszy na bydgoskiej scenie), „Eugeniusza Oniegina” P. Czajkowskiego, „Halkę” S. Moniuszki oraz „Barona cygańskiego” J. Straussa.

We wrześniu 1980 roku w bydgoskiej Operze rozpoczął się proces tworzenia NSZZ „Solidarność”. W listopadzie tego samego roku, Adam Pałka, jako jeden ze współorganizatorów związku, złożył propozycję rozdzielenia funkcji dyrektora i kierownika artystycznego do wojewody bydgoskiego, sugerując na stanowisko dyrektora Alicję Weber. Z dniem 1 marca 1981 roku, na podstawie decyzji wojewody, pozostał jedynie na stanowisku kierownika artystycznego. W następnych miesiącach liczne strajki prowadziły do odwoływania zajęć artystycznych, a w wyniku konfliktu ze związkami zawodowymi, zrezygnował z pracy w Państwowej Operze w Bydgoszczy.

Dalszą karierę zawodową kontynuował w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a następnie w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Bibliografia

Prus Zdzisław, Weber Alicja: Bydgoski leksykon operowy. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2002. ISBN 83-85327-62-2. str. 277-278