Adam Osborne

Adam Osborne

Adam Osborne (ur. 6 marca 1939 w Bangkoku – zm. 18 marca 2003 w Kodaikanal) był brytyjsko-amerykańskim autorem książek, wydawcą oprogramowania oraz projektantem komputerów. Był założycielem kilku firm w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Urodził się w Tajlandii jako syn Brytyjczyka, Arthura Osborne’a, i Polki, Łucji Lipszyc. Dzieciństwo spędził w Indiach. W 1961 roku ukończył studia na uniwersytecie w Birmingham, a następnie uzyskał doktorat na uniwersytecie w Delaware. Rozpoczął swoją karierę zawodową jako inżynier chemik, pracując w Shell Oil, którą opuścił na początku lat 70. XX wieku, aby zająć się komputerami oraz pisarstwem technicznym.

W kwietniu 1981 roku zaprezentował Osborne 1, pierwszy przenośny komputer działający na systemie operacyjnym CP/M. Urządzenie ważyło około 12 kg i kosztowało w USA 1795 USD. W szczytowym okresie działalności, firma Osborne Computer produkowała 10 tysięcy egzemplarzy miesięcznie, a łączna sprzedaż tego mikrokomputera w USA i Europie przekroczyła 100 tysięcy sztuk.

W 1983 roku Osborne ogłosił prace nad dwiema nowymi, bardziej zaawansowanymi maszynami, co przyczyniło się do spadku popytu na Osborne 1 oraz doprowadziło do ogłoszenia bankructwa 13 września 1983 roku. Po upadku firmy, wspólnie z dziennikarzem Johnem Dvorakiem, napisał bestsellerowy pamiętnik Hypergrowth, który został opublikowany w 1985 roku.

Osborne był pionierem w dziedzinie literatury komputerowej – w 1972 roku założył firmę wydającą przystępnie napisane podręczniki, a do 1977 roku wydał 40 tytułów. W 1979 firma została przejęta przez McGraw-Hill i stała się imprintem Osborne/McGraw-Hill.

W 1984 roku Osborne założył Paperback Software International Ltd., która specjalizowała się w sprzedaży taniego oprogramowania. Jednym z jej produktów był klon arkusza Lotus 1-2-3 – VP-Planner, oferowany za 99 USD, podczas gdy oryginał kosztował 495 USD. W 1987 roku firma Lotus wytoczyła proces sądowy przeciwko Osborne. W wyniku spadku dochodów, pojawiły się trudności w pozyskiwaniu dalszego kapitału. 28 czerwca 1990 roku sąd uznał naruszenie praw Lotusa, a Osborne wycofał się z firmy jeszcze w tym samym roku.

W 1992 roku Osborne wrócił do Indii, gdzie zmagał się z problemami zdrowotnymi, w tym z zaburzeniami mózgowymi oraz kilkoma mikroudarami. Zmarł 11 lat później w zapomnieniu w indyjskim mieście Kodiakanal, w wieku 64 lat.

Przypisy