Adam Niemirowicz-Szczytt

Adam Niemirowicz-Szczytt

Adam Niemirowicz-Szczytt (znany również jako Szczytt-Niemirowicz lub Szczyt) herbu Jastrzębiec (zm. 1752) pełnił funkcję horodniczego połockiego od 1733 roku oraz rotmistrza połockiego od 1749 roku.

Jego ojcem był Samuel Karol Niemirowicz Szczytt (zm. 1709), który również sprawował urząd horodniczego połockiego od 1699 roku. W trakcie bitwy pod Olkienikami był porucznikiem chorągwi wojewódzkiej i rotmistrzostwa swojego brata, Krzysztofa Benedykta. Matką Adama była Joanna z Nowosielskich, siostra kasztelana nowogrodzkiego, Antoniego Karola Nowosielskiego.

Adam był wnukiem Justyniana Niemirowicza-Szczytta.

Był właścicielem Wierzchowa i protoplastą linii wierzchowskiej Niemirowiczów-Szczyttów.

W 1744 roku ożenił się z Barbarą z Sakowiczów, córką podczaszego trockiego Macieja oraz Bogumiły z Nowackich. Po śmierci Niemirowicza-Szczytta, Barbara wyszła za mąż za Józefa Lewkowicza. Z tego związku pochodziło troje dzieci: Marcin, poseł na Sejm Wielki, Michał, szambelan Stanisława Augusta, oraz Honorata, która wyszła za Adama Maszewskiego.

Adam Niemirowicz-Szczytt został pochowany w kościele OO. Bazylianów w Uszaczu.

Bibliografia

  • A. Haratym, Marcin Szczytt Niemirowicz [w:] Polski Słownik Biograficzny. T. 47. Warszawa–Kraków: Polska Akademia Nauk i Polska Akademia Umiejętności – Instytut Historii PAN im. Tadeusza Manteuffla, 2011, s. 572–574 (informacje w biogramie syna)
  • Niemirowiczowie-Szczyttowie [w:] T. Żychliński, Złota Księga Szlachty Polskiej, Rocznik IV, Poznań 1882, s. 371-2