Adam Tadeusz Natanek
Adam Tadeusz Natanek (urodzony 23 lipca 1933 roku w Krakowie) to polski dyrygent, profesor nadzwyczajny oraz współorganizator IWA UMCS, a także miłośnik zwierząt. W latach 1961–1990 pełnił funkcję dyrygenta w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, a od 1969 roku był jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W latach 1961–1976 był kierownikiem artystycznym Chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Echo”, a w latach 1992–1998 dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. W latach 1980–1983 zasiadał w Radzie Muzyki przy Ministerstwie Kultury i Nauki, a w latach 1983–1989 był stałym gościnym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Miasta Valladolid (La Orquesta Ciudad de Valladolid).
Życiorys artystyczny
Adam Natanek ukończył studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Artura Malawskiego i prof. Witolda Krzemieńskiego, a także na Wydziale Pedagogicznym, gdzie specjalizował się w dyrygenturze chóralnej. W 1964 roku ukończył seminarium dyrygenckie prowadzone przez znakomitego dyrygenta, Pawła Kleckiego. Od 1966 roku był członkiem PZPR. Zasłużył się w rozwoju lokalnej chóralistyki, angażując do występów estradowych zespoły szkolne, uczelniane oraz stowarzyszenia chóralne. Pod jego kierownictwem zrealizowano ponad sto koncertów oratoryjno-kantatowych oraz operowych, co przyczyniło się do integracji środowiska melomanów i muzyków. W 1971 roku był współorganizatorem Instytutu Wychowania Muzycznego UMCS (obecnie Wydział Artystyczny) na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, gdzie od 1972 roku pełnił rolę docenta, a od 1987 roku – profesora nadzwyczajnego.
W okresie jego kadencji orkiestra Filharmonii Lubelskiej występowała gościnnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie (dwukrotnie) oraz w takich krajach jak Węgry, Czechosłowacja, Włochy, Francja, Szwecja, Szwajcaria i Hiszpania. Sam dyrygował koncertami w niemal całej Europie, a także w USA (San Francisco), ZSRR (Leningradzka Orkiestra Filharmonii w Petersburgu), Hawanie, Tunisie, Taegu, Meksyku (Xalapa), RFN oraz na licznych festiwalach, w tym z Orkiestrą Symfoniczną w Skopje. W latach 1980–1983 był członkiem Rady Muzyki przy Ministerstwie Kultury i Nauki w Warszawie. Kilkakrotnie pełnił rolę obserwatora muzycznego za granicą, m.in. w Pradze, Berlinie, Bergen i Bułgarii. Gościnnie dyrygował w wielu filharmoniach w Polsce i poza jej granicami, najczęściej współpracując z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także z Wielką Orkiestrą Polskiego Radia i TV w Katowicach (obecnie NOSPR), Filharmonią Krakowską i Orkiestrą oraz Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych. Od połowy lat 80. XX wieku współpracował gościnnie z Orkiestrą Symfoniczną Valladolid w Hiszpanii, pełniąc od 1990 roku przez kilka miesięcy funkcję jej szefa artystycznego i dyrygenta. W latach 1992–1998 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Prowadził również działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży, organizując koncerty edukacyjne i symfoniczne w szkołach w regionie lubelskim i podkarpackim.
Był żonaty z Danutą Damięcką-Natanek (1946–2006), śpiewaczką (sopran), która była uczennicą Ady Sari.
Inicjatywy i muzyczne kontynuacje
- Nałęczowskie Divertimento w Nałęczowie
- Dni muzyki organowej i oratoryjnej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
- Muzyczne spotkania w Kozłówce
- Lubelski Wrzesień Muzyczny
Nagrody i wyróżnienia (ważniejsze)
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013)
- Medal Prezydenta Miasta Lublina (80 rocznica urodzin, 2013)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998)
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1989)
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979)
- Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Lublina” (1979)
- Odznaka honorowa „Za zasługi dla Lubelszczyzny” (1974)
- Srebrny Krzyż Zasługi
- Medal 30-lecia Polski Ludowej
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
Funkcje społeczne
- Członek Rady Muzyki przy Ministrze Kultury i Sztuki
- Członek Rady Konsultacyjnej przy Wojewodzie Lubelskim
- Członek The American Biographical Institute Research Association
- Honorowy członek International Biographical Centre
Działalność na rzecz zwierząt
Adam i Danuta Natankowie w 2000 roku założyli Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”. Do komitetu założycielskiego dołączyły Jolanta Polberg oraz prof. Halina Kowalska-Pyłka, emerytowana wykładowczyni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Stowarzyszenie organizuje zbiórki karmy dla zwierząt domowych, zapewnia opiekę weterynaryjną, poszukuje nowych opiekunów oraz gromadzi środki finansowe. Dzięki inicjatywie stowarzyszenia powstało Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Adam Natanek dwukrotnie (w 2002 i 2004 roku) został powołany na członka Lokalnej Komisji Etycznej w Lublinie, która zajmowała się realizowaniem standardów przeprowadzania doświadczeń oraz badaniem ich inwazyjności. Wypowiadał się również w lokalnej prasie, krytykując niewłaściwe traktowanie zwierząt.
Publikacje o dyrygencie
W 2013 roku Teresa Księska-Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie, oraz Marek Dudek, lubelski muzykolog, wydali książkę pt. Adam Natanek. Portret artysty. Promocja tej publikacji miała miejsce podczas ostatniego koncertu II Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemiowicz czas i dźwięk” w ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki, odbywającego się w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Lublinie w 2017 roku ukazała się monografia autorstwa Marka Dudka pt. Adam Natanek: człowiek, artysta, pedagog.