Adam Napieralski, znany również jako Marian Firlej (urodzony 12 października 1861 roku w Kluczewie, zmarł 24 października 1928 roku w Karlowych Warach) był polskim redaktorem, politykiem, poetą, powieściopisarzem oraz działaczem narodowym i społecznym. Był także wydawcą pierwszej „gadzinówki”.
Życiorys
Adam uczęszczał do Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz gimnazjum w Śremie.
Po ukończeniu kursu księgarskiego w Lipsku osiedlił się w Barczewie, gdzie w połowie listopada 1886 roku, jako wspólnik, założył pierwszą polską księgarnię, którą prowadził. W ofercie miała ona polskie książki religijne i świeckie, materiały piśmienne oraz dewocjonalia. 8 lutego 1887 roku sprzedał księgarnię Buchholzowi i opuścił Barczewo.
Pracował w redakcjach „Pielgrzyma” w Pelplinie oraz „Orędownika” w Poznaniu. Był redaktorem „Katolika” w Bytomiu. Działał na rzecz zachowania języka polskiego i propagowania kultury polskiej. Jego działania przyczyniły się do pobudzenia tożsamości narodowej wśród Polaków i Warmiaków. Wydawał „Dziennik Śląski” i rozprowadzał polskie książki, wspierając finansowo inne redakcje. Był autorem wielu powieści, opowiadań i wierszy. Po rezygnacji z mandatu do Reichstagu przez Teofila Królika, 12 czerwca 1906 roku został posłem z okręgu bytomsko-tarnogórskiego w imieniu Polskiego Komitetu Wyborczego dla Śląska, a także zastępcą sekretarza Koła Polskiego. Zyskał tytuł „króla polskiej prasy na Górnym Śląsku”.
W latach 1915–1918 wydawał w okupowanym przez państwa centralne Królestwie Polskim gazetę „Godzina Polski”, która reprezentowała ugodowe podejście do Cesarstwa Niemieckiego. W Warszawie była nazywana „Gadziną Polską”, co dało początek terminowi prasa gadzinowa.
Po 1918 roku spotkał się z krytyką ze strony radykalnego obozu narodowo-polskiego za potajemne wspieranie dążeń Związku Górnoślązaków do utworzenia niepodległego państwa górnośląskiego. 19 listopada 1922 roku został wybrany do sejmiku Prowincji Górnośląskiej w Niemczech, gdzie przewodniczył Kołu Polskiemu. W lipcu 1927 roku, po sprzedaży swojego wydawnictwa, osiedlił się w Polsce, kupując resztówkę Rudziczka koło Żor oraz zajmując się gospodarstwem. Zmarł podczas kuracji.
Przypisy
Linki zewnętrzne