Adam Nahlik (ur. 19 lipca 1929 w Grzędzie, zm. 26 marca 1980) był polskim archeologiem oraz dyrektorem Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w latach 1976–1980.
Życiorys
Po zakończeniu II wojny światowej, Nahlik osiedlił się w Łodzi, gdzie w 1949 roku zdał maturę w Państwowej Szkole Techniczno-Przemysłowej i uzyskał tytuł technika włókiennika. W latach 1949–1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie uzyskał dyplom artysty plastyka ze specjalizacją w zakresie włókiennictwa, szczególnie tkactwa dekoracyjnego. W trakcie nauki rozpoczął pracę jako asystent w Dziale Tkactwa Muzeum Sztuki.
W tym czasie współpracował z Janiną Kamińską, która prowadziła badania nad wczesnośredniowiecznym włókiennictwem w Gdańsku. Zajmował się analizą technologiczną tkanin, prowadząc pionierskie badania nad tkaninami archeologicznymi w Polsce. Wspólnie z Władysławem Filipowiakiem opracowywał tekstylia odkryte na Wolinie. Dodatkowo badał zbiory tkanin z cmentarzysk z okresu rzymskiego w Szwajcarii, z Suwalszczyzny oraz pruskiego cmentarzyska z XIII–XIV wieku z Równiny Dolnej, a także tkaniny z wczesnośredniowiecznego Opola. Pracował również nad zbiorami tkanin z X–XV wieku, które zostały odkryte przez rosyjskich archeologów w Nowogrodzie Wielkim.
W 1962 roku Nahlik obronił pracę doktorską pod kierunkiem A. Nadolskiego na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, dotyczącą tkanin z Nowogrodu. W 1967 roku objął stanowisko wicedyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a w 1976 roku został dyrektorem, którym pozostał do swojej śmierci w 1980 roku. Pracował nad przygotowaniem pracy habilitacyjnej, której nie zdążył ukończyć przed śmiercią.
Nahlik był również członkiem jury Międzynarodowego Triennale Tkaniny.
Spoczął na cmentarzu rzymskokatolickim Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Łodzi.
Odznaczenia
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal 30-lecia Polski Ludowej,
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”.
Wybrane publikacje
- J. Kamińska, A. Nahlik, Włókiennictwo gdańskie w X-XIII w., Łódź 1958,
- A. Nahlik, Tkaniny wykopaliskowe z wczesnośredniowiecznego Wolina, „Materiały Zachodnio-Pomorskie”, t. 5, 1959,
- A. Nahlik, Szczątki tkanin odkryte w grobie „książęcym” w miejscowości Szwajcaria, pow. Suwałki, „Wiadomości Archeologiczne”, t. 25, 1958,
- A. Nahlik, W sprawie rozwoju krosna tkackiego, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, R. 6, 1956, nr 3,
- A. Nahlik, Tkaniny wełniane importowane i miejscowe Nowogrodu Wielkiego X-XV wieku, Wrocław-Warszawa-Kraków 1964,
- A. Nahlik, Tkaniny wsi wschodnioeuropejskiej X-XIII w., Łódź 1965,
- A. Nahlik, Opracowanie tkanin wykopaliskowych z cmentarzyska w Gródku nad Bugiem, maszynopis w archiwum IAE PAN,
- A. Nahlik, Zarys historii jedwabnej tkaniny dekoracyjnej do końca XVIII w., Toruń 1971.
Przypisy