Adam Maj
Adam Maj (urodzony 8 marca 1955 w Jordanowie) to polski fizyk jądrowy, posiadający tytuł profesora nauk fizycznych. Jego badania koncentrują się na eksperymentalnych aspektach struktury jąder atomowych oraz mechanizmów reakcji jądrowych. W szczególności interesuje się gorącymi i szybko obracającymi się jądrami atomowymi, strukturą jąder egzotycznych oraz nowoczesnymi systemami do detekcji promieniowania gamma.
Życiorys
W 1974 roku Adam Maj ukończył liceum ogólnokształcące w Myślenicach. Następnie, w 1979 roku, uzyskał tytuł magistra nauk matematyczno-przyrodniczych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, po czym rozpoczął pracę w Instytucie Fizyki Jądrowej imienia Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk (IFJ) w Krakowie.
W latach 1982-1984 przebywał w Instytucie Hahn-Meitner w Berlinie Zachodnim. W 1988 roku obronił swoją pracę doktorską w IFJ w Krakowie. W latach 1989-1990 pracował w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze jako „post-doc”, a w 1996 roku jako profesor wizytujący. W 2001 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2006 roku tytuł naukowy profesora.
Obecnie jest profesorem zwyczajnym w IFJ PAN, a w latach 2011-2016 pełnił funkcję dyrektora naukowego tego instytutu. Wcześniej kierował Oddziałem Fizyki Jądrowej oraz Oddziaływań Silnych. Dodatkowo, jest członkiem Rady Naukowej IFJ PAN w Krakowie, Rady Naukowej Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Rady Naukowej GANIL w Caen, we Francji. Należy także do Komitetu Koordynującego Europejską Fizykę Jądrową (NUPECC) i wielu innych polskich oraz zagranicznych komitetów naukowych. Od 2017 roku pełni rolę przewodniczącego Sekcji Fizyki Jądrowej PTF.
Bibliografia
Prof. dr hab. Adam Maj, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2012-01-11].