Adam Maciejewski (chirurg)

Adam Jacek Maciejewski (ur. 1972) to polski lekarz, chirurg onkologiczny oraz profesor nauk medycznych.

Życiorys

Jest synem profesora Bogusława Maciejewskiego, który był dyrektorem gliwickiego oddziału Centrum Onkologii.

Ukończył studia medyczne, a jego specjalizacja to chirurgia onkologiczna. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2001 roku, broniąc pracę na temat oceny wartości prognostycznej leczenia operacyjnego połączonego z radioterapią u pacjentów z rakiem jamy ustnej lub gardła. W 2008 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy dotyczącej chirurgii rekonstrukcyjnej i mikronaczyniowej u pacjentów z zaawansowanym rakiem dolnej części twarzy, który naciekał żuchwę. W 2013 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Profesjonalnie związany jest z gliwickim oddziałem Centrum OnkologiiInstytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie. Brał udział w stypendiach oraz stażach naukowych, m.in. w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Vrije Universiteit Amsterdam oraz w Klinice Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej MD Anderson Cancer Center w Houston. W 2005 roku jako pierwszy Polak uzyskał członkostwo w Amerykańskim Towarzystwie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

W maju 2013 roku, zespół lekarzy, w tym chirurgów z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, pod przewodnictwem Adama Maciejewskiego, przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia twarzy, trwającą 27 godzin, dla Grzegorza Galasińskiego z Niemila, z użyciem przeszczepu od zmarłego dawcy, Sławomira Banacha z miejscowości Cieciory. Była to zarazem pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy, która uratowała życie pacjenta. W grudniu 2013 roku jego zespół zrealizował drugą, planowaną operację przeszczepienia twarzy dla kobiety z okolic Świdnicy. Natomiast 11 kwietnia 2015 roku, jego zespół przeprowadził pierwszy na świecie allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi, obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz skórę przedniej ściany szyi.

Odznaczenia

W 2014 roku, za znaczące osiągnięcia w rozwijaniu transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce, a także za wkład w propagowanie osiągnięć nauki w dziedzinie transplantacji, prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku, za wybitne zasługi w rozwoju polskiej medycyny, prezydent RP Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski tego orderu.

Przypisy