Adam Jacek Maciejewski (ur. 1972) to polski lekarz, chirurg onkologiczny oraz profesor nauk medycznych.
Życiorys
Jest synem profesora Bogusława Maciejewskiego, który był dyrektorem gliwickiego oddziału Centrum Onkologii.
Ukończył studia medyczne, a jego specjalizacja to chirurgia onkologiczna. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2001 roku, broniąc pracę na temat oceny wartości prognostycznej leczenia operacyjnego połączonego z radioterapią u pacjentów z rakiem jamy ustnej lub gardła. W 2008 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy dotyczącej chirurgii rekonstrukcyjnej i mikronaczyniowej u pacjentów z zaawansowanym rakiem dolnej części twarzy, który naciekał żuchwę. W 2013 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Profesjonalnie związany jest z gliwickim oddziałem Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie. Brał udział w stypendiach oraz stażach naukowych, m.in. w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Vrije Universiteit Amsterdam oraz w Klinice Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej MD Anderson Cancer Center w Houston. W 2005 roku jako pierwszy Polak uzyskał członkostwo w Amerykańskim Towarzystwie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.
W maju 2013 roku, zespół lekarzy, w tym chirurgów z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, pod przewodnictwem Adama Maciejewskiego, przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia twarzy, trwającą 27 godzin, dla Grzegorza Galasińskiego z Niemila, z użyciem przeszczepu od zmarłego dawcy, Sławomira Banacha z miejscowości Cieciory. Była to zarazem pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy, która uratowała życie pacjenta. W grudniu 2013 roku jego zespół zrealizował drugą, planowaną operację przeszczepienia twarzy dla kobiety z okolic Świdnicy. Natomiast 11 kwietnia 2015 roku, jego zespół przeprowadził pierwszy na świecie allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi, obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz skórę przedniej ściany szyi.
Odznaczenia
W 2014 roku, za znaczące osiągnięcia w rozwijaniu transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce, a także za wkład w propagowanie osiągnięć nauki w dziedzinie transplantacji, prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 roku, za wybitne zasługi w rozwoju polskiej medycyny, prezydent RP Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski tego orderu.