Adam Henryk Łajczak
Adam Henryk Łajczak (urodzony 3 lutego 1953 roku w Bielsku-Białej) to polski geograf, ekspert w dziedzinach geomorfologii, hydrologii oraz paleogeografii, posiadający tytuł profesora nauk o Ziemi.
Życiorys
W 1977 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1988 roku uzyskał stopień doktora w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, na podstawie pracy zatytułowanej Zróżnicowanie transportu zawiesiny w karpackiej części dorzecza Wisły. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2000 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dzięki pracy pod tytułem Współczesny transport i sedymentacja materiału unoszonego w Wiśle i głównych dopływach. 30 grudnia 2009 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk o Ziemi.
Był zatrudniony na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w latach 2002–2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk o Ziemi. W latach 2004–2011 kierował Katedrą Paleogeografii i Paleoekologii Czwartorzędu tej uczelni. Pracował również jako profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie w Instytucie Geografii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym prowadził Zakład Paleogeografii, Geoekologii i Ochrony Przyrody w latach 2011–2013. Na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie objął stanowisko profesora zwyczajnego oraz kierownictwo Zakładu Geoinformacji i Badań Geośrodowiskowych.
Łajczak opublikował ponad 320 prac. Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN (w składzie prezydium) oraz rad naukowych Babiogórskiego Parku Narodowego i Instytutu Ochrony Przyrody PAN.